Britská školáčka, ktorá utiekla k takzvanému Islamskému štátu, sa chce vrátiť domov

14.02.2019 08:41

Jedna z troch britských školáčok, ktoré sa v roku 2015 pridali k militantom z takzvaného Islamského štátu (IS), sa chce vrátiť do vlasti, aby zabezpečila zdravotnú starostlivosť svojmu nenarodenému dieťaťu. V stredu o tom informoval na svojej webovej stránke britský denník The Times.

Počas rozhovoru v utečeneckom tábore na severovýchode Sýrie Shamima Begum uviedla, že ušla pred bojmi z dediny Baghúz, ktorá je jednou z posledných bášt IS v krajine.

Shamima, ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva, sa podľa vlastných slov bojí, že za daných podmienok môže stratiť svoje dieťa. Ako totiž hovorí, počas pobytu v Sýrii jej už dve malé deti zomreli.

„To je dôvod, prečo sa chcem naozaj vrátiť do Británie – lebo viem, že sa tam o neho postarajú aspoň zo zdravotného hľadiska,“ vyhlásila Shamima Begum a dodala, že „urobí čokoľvek, len aby sa mohla vrátiť domov a pokojne tam žiť so svojím dieťaťom“.

Svoj útek k Islamskému štátu však neľutuje, keďže – ako uviedla pre reportéra denníka The Times – tam žila „normálny život“, pričom ani pohľad na „odrezanú hlavu v koši“ ju najprv „vôbec nešokoval“.

Zároveň však povedala, že neskôr bola na území kontrolovanom islamistami svedkom „útlaku nevinných ľudí“, a preto verí, že toto hnutie „si nezaslúži zvíťaziť“, cituje z britských Timesov nemecká tlačová agentúra DPA.

Shamima mala 15 rokov, keď spolu s dvoma spolužiačkami – dievčatami menom Kadiza Sultana a Amira Abase – odletela 17. februára 2015 z londýnskeho letiska Gatwick do Turecka. Následne všetky tri priateľky prekročili sýrske štátne hranice, aby sa pridali k Islamskému štátu. Rodičom doma povedali, že idú na celodenný výlet.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

18 debata
Viac na túto tému: #útek #Islamský štát