V spojitosti s pádom budovy v Istanbule zadržali troch ľudí

Turecké úrady zadržali vo štvrtok v súvislosti s minulotýždňovým zrútením bytového domu v ázijskej časti Istanbulu tri osoby. Tragédia si vyžiadala 21 obetí na životoch. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne médiá.

14.02.2019 09:55
Turecko, istanbul, zrútenie budovy, záchranári Foto: ,
Záchranári sa pokúšajú dostať k najmenej štyrom ľuďom, o ktorých sa vie, že zostali v sutinách.
debata (3)

Zadržaných identifikovali ako projektantku Suzan Čayirovú, stavebného inšpektora Arzua Keleša Borana, a Ugura Misirliogla, ktorý vykonával stavebný dohľad, uviedla štátna televízna stanica TRT.

Podľa televíznej stanice NTV sú všetci traja obvinení zo „zabitia z nedbanlivosti“.

Príčina pádu budovy sa vyšetruje, podľa všetkého však tri najvyššie poschodia tejto osempodlažnej budovy v husto obývanej štvrti Kartal boli postavené nelegálne.

Miesto, kde stál zrútený dom, navštívil v sobotu aj turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podľa neho sa zodpovedné orgány majú z tohto incidentu „čo učiť“.

Stavební inžinieri a architekti v Turecku pravidelne upozorňujú na nelegálne nadstavby na už existujúcich budovách, pretože sa tým oslabuje konštrukcia stavby a zvyšuje riziko pádu budovy či jej závažného poškodenia v prípade zemetrasenia. Nadstavby bez povolenia sú pritom v Istanbule pomerne bežnou praxou.

V zrútenom dome bývalo v 14 bytoch 43 ľudí.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Istanbul #zrútenie budovy