Fio bankaFio banka

Pápež zbavil kňazstva exkardinála obvineného zo sexuálneho zneužívania

Pápež František zbavil kňazstva bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka v súvislosti s obvineniami, že pred 50 rokmi sexuálne zneužíval tínedžera. Oznámil to v sobotu Vatikán. Ide o prvého kardinála vylúčeného z kléru za sexuálne zneužívanie, poznamenala agentúra AFP.

16.02.2019 11:05
Vatican Pope Foto: ,
Pápež František
debata (36)

Podľa nej pápežovmu rozhodnutiu predchádzal verdikt Kongregácie pre náuku viery. Podľa tejto vatikánskej inštitúcie, ktorá obhajuje katolícke dogmy, sa McCarrick (88) „prehrešil proti šiestemu prikázaniu s maloletými a dospelými“, uviedla agentúra DPA.

McCarrick bol jedným z najvplyvnejších osobností americkej katolíckej cirkvi. Obvinenia zo sexuálneho zneužívania prenikli na verejnosť minulý rok a vyvolali veľký škandál.

Bývalý vatikánsky veľvyslanec v USA Carlo Maria Vigano obvinil pápeža z toho, že aktívne zakrýval McCarrickove prehrešky, hoci o tom neexistujú dôkazy, poznamenala DPA.

McCarrickovo vylúčenie z kléru prišlo pár dní predtým, ako bude pápež hostiť summit o prevencii zneužívania detí.

Facebook X.com 36 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #sexuálne zneužívanie detí #kardinál