Macron odsúdil antisemitské zneužívanie protestov žltých viest

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odsúdil antisemitské osočovanie prominentného intelektuála demonštrantami z francúzskeho hnutia tzv. žltých viest, informovala v nedeľu agentúra AFP.

17.02.2019 08:51
Francúzsko, Emmanuel Macron, Foto:
Francúzsky prezident Emmanuel Macron.
72

Polícia zasiahla, aby ochránila filozofa a spisovateľa Alaina Finkielkrauta po tom, ako sa v sobotu v centre Paríža stal terčom útoku demonštrantov.

„Antisemitské urážky, ktorým bol vystavený, znamenajú absolútnu negáciu toho, čím sme a čo nás robí veľkým národom. Nebudeme to tolerovať,“ povedal Macron.

„Syn poľských prisťahovalcov, ktorý sa stal francúzskym akademikom, Alain Finkielkraut nie je len popredným literátom, ale aj symbolom toho, čo republika umožňuje všetkým,“ dodal francúzsky prezident.

Podľa videa zverejneného Yahoo! News viacerí demonštranti kričali „špinavý sionista“, „sme ľudia“ a „Francúzsko je naše“,

„Cítil som absolútnu nenávisť a, bohužiaľ, nebolo to po prvý raz,“ povedal 69-ročný Finkielkraut pre Journal du Dimanche.

Finkielkraut od samého začiatku vyjadroval svoju solidaritu a sympatie demonštrantom hnutia žltých viest. V rozhovore pre sobotňajšie vydanie denníka Le Figaro však kritizoval vodcov tohto hnutia a vyhlásil, že „arogancia zmenila strany“.

Sobotňajší incident vyvolal vlnu odsúdenia a odkazy podpory filozofovi. Finkielkraut bol od januára 2016 členom Francúzskej akadémie, prestížnej inštitúcie, ktorej úlohou je definovanie francúzskeho jazyka.

TV Pravda: Slovenský expert sa stretol so žltými vestami: Macron ich nezastaví (vysielané 15.1.2019)

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
72 debata chyba
Viac na túto tému: #protesty #Emmanuel Macron #Žlté vesty