Nielen brexit štiepi Corbynovu stranu

Čaká britskú politickú scénu veľké zemetrasenie? Jeho predzvesťou môže byť odchod siedmich labouristických poslancov. Nie sú spokojní s tým, ako stranu vedie Jeremy Corbyn. Politici mu vyčítajú jeho nie úplne jasný prístup k brexitu, nedostatočný boj s antisemitizmom a príklon k radikálnej ľavici.

18.02.2019 17:18
Britain Labour Party Foto: ,
Sedem poslancov opustilo Labouristickú stranu.
debata (2)

"Keď som sa stal v roku 1968 labouristom, vstúpil som do politickej strany, nie do stalinistického kultu lídra,“ napísal na sociálnej sieti Twitter Mike Gapes, ktorý patrí k siedmim rebelantom. Okrem neho sá teraz nezávislí poslanci Chuka Umunna, Luciana Bergerová, Gavin Shuker, Angela Smithová, Chris Leslie a Ann Coffeyová.

Značný vplyv

"Treba zdôrazniť, že ide len o sedem poslancov z 256 labouris­tických členov parlamentu. Aj tak však môže mať ich odchod značný vplyv na britskú stranícku politiku, hoci nie na brexit,“ reagoval pre Pravdu politológ Martin Farr z univerzity v Newcastli. "Sedem poslancov je za zotrvanie v Európskej únii a podporujú druhé referendum. Vnímajú to tak, že Labouristická strana v tomto nie je lídrom, čo bolo kľúčovým dôvodom ich odchodu. Sú aj súčasťou kampane Hlasovanie ľudu, ktorá požaduje možnosť ďalšieho referenda a ktorá už teraz spojila Britov z oboch tradičných britských strán,“ pripomenul Farr.

"Som sklamaný, že títo poslanci cítili, že nie sú schopní spolupracovať v prospech politík labouristov, ktoré v posledných voľbách inšpirovali milióny ľudí a videli sme, ako sa nám podarilo zvýšiť počet získaných hlasov najviac od roku 1945,“ reagoval na odchod poslancov Corbyn.

Šéfka štábu labouristického predsedu Karie Murphyová odídencom na Twitteri odkázala, že by mali zložiť mandát a uchádzať sa oň opäť vo voľbách.

Umunna, ktorý patrí zo sedmičky k najznámejším poslancom, však uviedol, že im ide o nadradenie záujmov štátu nad stranícku politiku. Podľa neho smerujú k vytvoreniu nového hnutia. "Urobili sme kroky, ktorými opúšťame starú politiku a vyzývame iných, aby konali rovnako,“ citoval denník Guardian Umunnu.

Bergerová povedala, že odísť zo strany bolo náročné, bolestivé, ale nevyhnutné rozhodnutie. Poslankyňa je židovského pôvodu. Bergerová tvrdí, že ju znepokojovalo a zahanbovalo, ako labouristi nedokázali riešiť antisemitizmus vo svojich radoch. "Opúšťam kultúru šikanovania, neznášanlivosti a zastrašovania,“ vyjadrila sa poslankyňa pre britské médiá.

Corbynovi stúpenci oponujú, že obviňovanie z antisemitizmu je len taktika kritikov predsedu strany.

Nová strana?

Sedem rebelantov by mohlo vytvoriť zárodok proeurópskej centristickej strany, ak sa k nim pridajú ďalší kolegovia a možno niektorí umiernení konzervatívci. Ťažko sa však už niečo zmení na brexite, ktorý má nastať o polnoci z 29. na 30. marca, hoci britský parlament zatiaľ neschválil dohodu o vystúpení z EÚ.

"Odchod poslancov ešte viac komplikuje už aj tak mimoriadne zložitú situáciu. Vyzeralo to tak, že centristickí labouristi by mohli spolupracovať s umiernenými konzervatívcami na presadení nejakej dohody o brexite či odsunutí dátumu vystúpenia z EÚ. Ťažko sa však teraz dohodnú, lebo skupinu nezávislých budú v ich bývalej strane považovať za zradcov. A každá kritika Corbyna sa už bude spájať s ľuďmi, ktorí poškodili labouristov. Zdá sa, že tento rozkol len prehĺbi politickú paralýzu,“ vysvetlil pre Pravdu politológ Robin Pettitt z Kingstonskej univerzity.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #labouristi #Brexit #Jeremy Corbyn #britská politika