EÚ trvá na mierovom prechode vo Venezuele prostredníctvom volieb, tvrdí Lajčák

Európska únia zotrváva na svojom doterajšom postoji o potrebe politického prechodu vo Venezuele prostredníctvom demokratických volieb. Uviedol to minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák v rámci pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.

18.02.2019 18:47
Miroslav Lajčák, zahraničný výbor Foto: ,
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
debata (41)

Lajčák v rozhovore pre TASR pripomenul, že európski diplomati sa sústredili na dianie vo Venezuele s dôrazom na podporu svojej doterajšej pozície, čo znamená, že EÚ požaduje mierový politický prechod v tejto krajine prostredníctvom demokratických volieb.

Na otázku TASR, ako vníma výzvu slovenských europoslancov Eduarda Kukana a Borisa Zalu, aby aj slovenská vláda podporila ako dočasného prezidenta Venezuely opozičného lídra Juana Guaidóa a zaradila sa tak k nadpolovičnej väčšine krajín EÚ, šéf slovenskej diplomacie uviedol, že každý štát má nárok na svoju vlastnú pozíciu.

„U nás je situácia taká, že tento krok nenašiel väčšinovú podporu v parlamente, čo treba rešpektovať,“ povedal Lajčák. Zároveň dodal, že žiadna z ostatných členských krajín Únie netlačí na SR, aby sa pridala k skupine otvorene podporujúcej Guaidóa. „Dôležité je to, že Slovensko, tak ako celá EÚ, podporuje hľadanie mierového a inkluzívneho riešenia prostredníctvom demokratických volieb,“ vysvetlil.

V Bruseli však v pondelok padli aj „ostrejšie“ vyhlásenia, keď nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas podľa agentúry DPA odkázal, že EÚ musí nielen zotrvať vo svojej podpore pre Guaidóa, ale túto podporu aj zintenzívniť, pričom nevylúčil ani možnosť sankcií a ďalšieho tlaku na režim prezidenta Nicolása Madura. Sankcie v podobe zákazu vycestovania a zmrazenia majetku v EÚ by sa týkali osôb, ktoré sú zodpovedné za porušovanie ľudských práv a podkopávanie demokracie.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Brusel #Venezuela #Miroslav Lajčák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy