Zomrel Wallace Broecker, ktorý spopularizoval termín globálne otepľovanie

19.02.2019 09:22
Italy Obit Wallace Broecker
Americký klimatológ Wallace Smith Broecker spopularizoval termín "globálne otepľovanie". Autor: ,

Americký klimatológ Wallace Smith Broecker, ktorý spopularizoval termín "globálne otepľovanie", zomrel v pondelok v New Yorku vo veku 87 rokov. Oznámila to v utorok agentúra AP s odvolaním sa na Kolumbijskú univerzitu v New Yorku, kde Broecker dlhé roky pôsobil ako profesor a výskumník.

Z termínu „globálne otepľovanie“ sa stalo bežné slovné spojenie vďaka Broeckerovmu článku „Zmena klímy: Sme na pokraji výrazného globálneho otepľovania?“ zverejnenému v roku 1975 v časopise Science, v ktorom správne predpokladal, že hromadenie oxidu uhličitého v atmosfére povedie k badateľnému otepľovaniu.

Broecker tiež ako prvý zistil, že existuje globálny systém hlbokomorských prúdov, ktorý dostal názov termohalinný výmenník (ide o zloženinu zo slov slov thermo — teplo a halinný — soľný). Zároveň tvrdil, že priemerné zimné teploty v Európe môžu v budúcnosti klesnúť o 11 stupňov, takže zima v Londýne by bola taká studená ako na Špicbergoch, ležiacich takmer 1000 kilometrov za severným polárnym kruhom.

Broecker sa narodil 29. novembra 1931 v Chicagu. Na Kolumbijskej univerzite začal pôsobiť v roku 1959. Väčšinu času strávil v univerzitných laboratóriách v Palisades v štáte New York.

Bol držiteľom mnohých ocenení vrátane National Medal of Science, ktorú vedcom udeľuje prezident Spojených štátov amerických. Bol tiež vedúcim pracovníkom projektu Biosphere 2. Ide o komplex budov v americkom štáte Arizone dokončený v roku 1991, ktorý mal byť systémom nezávislým od vonkajšieho sveta. Tento neúspešný pokus mal ukázať, že z dlhodobého hľadiska je možný život v uzavretom ekologickom systéme.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#globálne otepľovanie #Wallace Smith Broecker
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku