Poľskí predstavitelia žiadajú Izrael o ospravedlnenie za Kacov výrok

Poľskí činitelia žiadajú Izrael o ospravedlnenie za výrok úradujúceho izraelského ministra zahraničných vecí Jisraela Kaca, v ktorom ich počas uplynulého víkendu obvinil z antisemitizmu. Jeho kontroverzné tvrdenie spôsobilo stiahnutie Varšavy zo summitu krajín V4 s Izraelom a následne aj zrušenie samotnej vrcholnej schôdzky, ktorá sa presunula na druhý polrok 2019.

19.02.2019 12:56
Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael... Foto: TASR/AP, Ronen Zvulun
Izrael-Netanjahu minister zahraničných vecí nový Kac Izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac (vľavo) s izraelský premiér Benjamin Netanyahu.

Štátny tajomník poľského ministerstva zahraničných vecí Szymon Szynkowski vek Sek podľa agentúry AFP v utorok povedal, že izraelská vláda sa musí „ospravedlniť“ za Kacove slová, že Poliaci „nasávali antisemitizmus už s materským mliekom“.

Podobnú výzvu adresoval v utorok Izraelu aj šéf úradu vlády Marek Suski. Ak sa podľa jeho slov židovský štát Poľsku neospravedlní, dôjde k ochladeniu vo vzájomných vzťahoch. „Pretože nemôžeme dovoliť, aby nás očierňovali na medzinárodnej scéne,“ povedal podľa poľskej agentúry PAP.

Obdobne sa vyjadril aj predseda poľského Senátu Stanislaw Karczewski, ktorý v rozhovore pre verejnoprávny rozhlas izraelských politikov vyzval, aby sa vyhli ďalším protipoľským výrokom. Dodal, že poľským politikom záleží na dobrých vzťahoch s Izraelom.

Michal Dworczyk, šéf kancelárie poľského premiéra Mateusza Morawieckeho, zase v utorok povedal, že aj napriek aktuálnemu napätiu spôsobenému „škandalóznymi výrokmi“ je Poľsko naďalej jedným z kľúčových partnerov Izraela v Európe.

Nový izraelský minister zahraničných vecí Jisrael Kac reagoval v nedeľu na slová, ktoré izraelské médiá pripísali premiérovi židovského štátu Benjaminovi Netanjahuovi, že Poliaci sa v časoch druhej svetovej vojny podieľali spolu s nacistami na hromadnom vyvražďovaní židov. Podľa Kaca sa Netanjahu, ktorý svoj výrok neskôr poprel a označil ho za dezinterpretáciu, vyjadril jasne.

„Som synom preživšieho holokaust… Pamiatka holokaustu je niečo, v čom sa nemôžu robiť kompromisy, je to niečo jasné a my nezabudneme ani neodpustíme. Poliaci kolaborovali s nacistami a, ako povedal (bývalý izraelský premiér) Jicchak Šamir, ktorého otca zabili Poliaci, tí cicajú antisemitizmus s materským, mliekom,“ uviedol izraelský minister zahraničných vecí.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Izrael #summit V4 #Jisrael Kac