Porošenko podpísal zákon o strategickom smerovaní k EÚ a NATO

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v utorok zákon o zmenách v ústave, ktoré sa týkajú strategického smerovania štátu s cieľom získania plného členstva v Európskej únii a NATO. Predseda Európskej rady Tusk pri príležitosti výročia prozápadných protestov vyzval na solidaritu s Ukrajinou.

19.02.2019 16:22 , aktualizované: 20:38
majdan, ukrajina Foto:
Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vpravo) si spoločne s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom uctili obete prozápadných protestov.
debata (68)

Porošenko podpísal dokument v parlamente v rámci piateho výročia začiatku „ozbrojenej agresie Ruska proti Ukrajine“, informovala agentúra Ukrinform.

„Dnes sa nepozeráme späť k Rusku a nebudeme žiadať od (ruského prezidenta Vladimira) Putina povolenie, kam by sme mali smerovať. Kráčame vlastnou cestou a sami sa rozhodujeme o tom, ako zaistíme našu bezpečnosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť,“ vyhlásil Porošenko.

Ukrajinský parlament schválil príslušné zmeny v ústave 7. februára. Na základe prijatého návrhu zákona má byť v preambule ústavy zakotvené nezvratné smerovanie Ukrajiny k európskej a euroatlantickej integrácii a tiež potvrdenie európskej identity ukrajinského národa.

Jeden z článkov priznáva parlamentu právomoci pri určovaní základného smerovania domácej i zahraničnej politiky. Najvyššia rada sa má spoločne s vládou podieľať na implementácii strategického kurzu smerujúceho k získaniu plného členstva Ukrajiny v EÚ a Severoatlantickej aliancii. Garantom udržovania tohto smerovania má byť prezident Ukrajiny.

Príslušný legislatívny návrh obsahujúci viacero návrhov na zmeny v texte ústavy predložil parlamentu prezident Petro Porošenko. Poslanci ho vlani v septembri dali na posúdenie Ústavnému súdu, ktorý ho odobril 22. novembra.

Proti rozširovaniu NATO smerom na východ vystupuje Rusko, ktoré tento proces vníma ako hrozbu pre svoju bezpečnosť.

Dúfa, že Ukrajina požiada o členstvo do štyroch rokov

Porošenko dúfa, že jeho krajina oficiálne požiada o členstvo v EÚ do štyroch rokov. Vyjadril sa tak v utorok na Twitteri, informovala agentúra DPA.

„Mojou strategickou úlohou je zabezpečiť nezvratnosť európskej a euroatlantickej integrácie,“ napísal ukrajinský prezident.

Ukrajina by mala podľa neho „predložiť žiadosť o členstvo v EÚ a prijať Akčný plán členstva v NATO najneskôr do roku 2023“.

Tusk vyzval na výročie protestov na väčšiu solidaritu s Ukrajinou

Pri príležitosti piateho výročia prozápadných protestov vyzval predseda Európskej rady Donald Tusk na väčšiu solidaritu s Ukrajinou.

„Žiadna spravodlivá Európa bez nezávislej Ukrajiny. Žiadna bezpečná Európa bez bezpečnej Ukrajiny. Žiadna Európa bez Ukrajiny,“ povedal Poliak Tusk po ukrajinsky v utorok v kyjevskom parlamente. Dodal tiež, že Európska únia ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym nikdy neuzná.

Spoločne s prezidentom Petrom Porošenkom si Tusk predtým uctil obete protestov. Porošenko v tejto súvislosti varoval, že Rusko chce obnoviť svoje staré impérium. Moskva vedie „hybridnú vojnu“ nielen proti Ukrajine, ale aj proti Západu a „proti demokratickému, civilizovanému svetu“, vyhlásil ukrajinský prezident.

Vo februári 2014 zvrhli prozápadní demonštranti po niekoľkomesačných protestoch proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča. Rusko následne anektovalo Krym a poskytlo podporu separatistom na východe Ukrajiny.


TV Pravda: Exkluzívne zábery z Ukrajiny. Zdevastovaný most je vstupom do zóny bojov (vysielané 17.1.2019)

Video
68 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Tusk #Ukrajina #Majdan #kyjevský Majdan