Silný vietor sa prehnal Chorvátskom i Talianskom, vyžiadal si najmenej tri obete

Mimoriadne silný orkán v noci na dnes vyčíňal v chorvátskej Dalmácii, škody spôsobil najmä v Splite. Celková škoda zatiaľ vyčíslená nie je, ale víchor až o sile okolo 170 kilometrov za hodinu dokázal prevrátiť napr. kamión v Trogire, napísal na svojom webe Večernji list.

, 23.02.2019 16:57, aktualizované: 20:37
debata (5)

Záchranári a hasiči prijali počas noci stovky zúfalých žiadostí o pomoc od ľudí, ktorým živel spôsobil akútne problémy. Prudké poryvy vetra rúbali stĺpy, lámali vetvy aj vyvracali celé stromy. Na rade ciest musel byť kvôli prekážkam na vozovke prerušená prevádzka, vrátane úseku diaľnice A1 medzi uzlami Posedarje a Sveti rok.

Podľa webu Dalmacija danas okolo 04:00 bol v Splite zaznamenaný poryv o sile 176 kilometrov za hodinu. Ďalšie spravodajský portál 24 časa napísal, že na Makarskej namerali silu vetra 191 kilometrov za hodinu.

Značné škody napáchal prírodný živel na množstve automobilov, na ktoré padali konáre, stromy i stĺpy alebo ktoré zasiahli kontajnery či iné veci unášané vetrom. Strechu napríklad víchor strhol v kaviarni na pobreží v mestečku Dugi Rat, jeden človek sa pri tom ľahko zranil.

VIDEO: Pozrite si vo videu agentúry Reuters ako po sobotnom orkáne vyzerajú chorvátske pláže, prístavy a pamiatky.

Video

Tri obete v Taliansku

Obdobné počasie trápilo v sobotu aj Taliansko, kde v niektorých častiach vietor dosahoval v nárazoch rýchlosť 50 kilometrov za hodinu a vyžiadal si celkovo tri obete na životoch.

Talianska agentúra ANSA uviedla, že vietor zvalil múr na statku neďaleko mesta Frosinone v strednej časti Talianska. Pri tomto incidente zahynuli dvaja sedemdesiatnici. Televízia Rai News24 informovala, že v obci Guidonia neďaleko Ríma skonal vodič, na ktorého auto spadol strom. Pri Neapole zase padajúci strom zranil ženu a jej násťročnú dcéru.

Turecká nákladná loď Efe Murat pre silný vietor pri talianskom prístavnom meste Bari nabehla na plytčinu, pričom remorkéru sa ju pre rozbúrené more nepodarilo vyslobodiť. Pre silný nárazový vietor bola tiež pozastavená trajektová doprava na talianske ostrovy Capri, Ischia aj Liparské ostrovy, kde pomerne neobvyklé sneženie zasiahlo na neobývanom ostrove Stromboli aj rovnomennú sopku.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #orkán #Split