Švajčiarsko chce v rámci výskumu umožniť ľuďom fajčiť marihuanu

28.02.2019 16:58
marihuana, drogy
Ilustračná snímka. Autor:

Švajčiarska vláda chce umožniť 5000 ľuďom legálne fajčiť marihuanu. Ide o pilotný projekt, ktorého výsledky majú pomôcť pri tvorbe protidrogovej politiky. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Reuters.

Používanie konope je v Švajčiarsku desiatky rokov zakázané, podľa odhadov vlády však zákaz pravidelne porušuje zhruba 200 000 ľudí.

Minister zdravotníctva Alain Berset dnes predstavil novelu protidrogového zákona, podľa ktorého by mestá mali možnosť skúmať dopady legálneho, kontrolovaného predaja konope a vplyvy jeho konzumácie na ľudské zdravie. Z usušeného samičieho kvetenstva konope sa získava marihuana. Minister upozornil, že na zákaze užívať konope sa nič nemení a že cieľom pilotného programu je nájsť takú reguláciu užívania konope, ktorá bude znamenať najmenšie ohrozenie pre zdravie verejnosti.

„Jednotlivé mestá poukazujú na negatívne dopady súčasných zákonov, na ilegálny obchod na verejných miestach, ktorý ľudí stále viac obťažuje a prispieva k tomu, že sa v stále väčšej miere necítia bezpečne,“ povedal Berset. Ilegálny obchod podľa neho rovnako vedie k tomu, že sa na čiernom trhu predáva konope zlej kvality, ktoré môže byť pre zdravie užívateľov nebezpečné.

Záujem o pilotný program, ktorý by mohol trvať najviac päť rokov, má napríklad mesto Bern, Zürich, Bazilej či Luzern. Podieľať by sa na ňom mohlo najviac 5000 ľudí starších než 18 rokov, ktorí už skúsenosti s konope mali. Účastníci projektu by sa však museli zaviazať, že by drogu mali len pre vlastnú potrebu a nepredávali by ju ďalej, uvádza na svojich internetových stránkach denník Neue Zürcher Zeitung.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švajčiarsko #marihuana #konope #legalizácia marihuany
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku