Útok podľa tejto organizácie monitorujúcej konflikt v Sýrii vykonala skupina Ansár al-Tawhíd v dedine Masasna na severe provincie Hamá, pričom o život prišli aj piati džihádisti.
Ansár al-Tawhíd je spájaná s väčšou skupinou Hurrás ad-Dín, rovnako aktívnou v tejto oblasti. Obe skupiny sú považované za terajšie „polooficiálne“ odnože al-Káidy v Sýrii, približuje v správe agentúra AFP.
Idlib a menšie územia susedných provincií Hamá a Aleppo pritom ovláda z veľkej časti súperiaca organizácia Hajat Tahrír aš-Šám (HTS), vedená bojovníkmi, ktorí v minulosti patrili k bývalej sýrskej odnoži al-Káidy.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký partner Recep Tayyip Erdogan dosiahli vlani v septembri na rokovaniach v Soči dohodu, na základe ktorej malo Turecko vyvíjať vplyv na protivládne skupiny v Idlibe s cieľom dosiahnuť, aby stiahli svojich bojovníkov a ťažké zbrane z určenej demilitarizovanej zóny.
Zámerom dohody bolo odvrátiť plánovanú ofenzívu sýrskych vládnych síl s ruskou podporou v Idlibe, ktorá podľa obáv humanitárnych skupín mohla vyvolať dosiaľ najhoršiu humanitárnu krízu v osemročnej vojne v Sýrii. Režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada napokon ofenzívu na poslednú veľkú baštu jeho ozbrojených odporcov neuskutočnil, dohoda však nebola realizovaná a budúcnosť faktického prímeria je čoraz neistejšia.
Od dohody zo Soči upevnila skupina HTS svoju moc v provincii Idlib a nezdá sa, že by Turecko ešte bolo schopné splniť svoj prísľub. Narušenia demilitarizovanej zóny v uplynulých dňoch narástli na počte. Pred týždňom zahynulo pri trojdňových zrážkach ďalších 20 členov provládnych síl.