Alžírsko v snahe zmierniť protesty vyhlásilo prázdniny pre vysokoškolákov

Viac ako sto civilistov utrpelo zranenia pri zrážkach, ktoré v piatok sprevádzali masové protesty proti zámeru úradujúceho prezidenta Abdala Azíza Butefliku uchádzať sa vo voľbách o piaty mandát v najvyššej funkcii. Podľa agentúry DPA o tom informovali alžírske lekárske zdroje.

09.03.2019 20:02
Alžírsko Buteflika voľby prezidentské protesty Foto: ,
Alžírska žena drží transparent na protest proti opätovnej kandidatúre alžírskeho prezidenta Abdala Azíza Butefliku na piate funkčné obdobie.
debata (1)

Niektorí ľudia boli zranení po zásahu hodeným kameňom alebo gumeným projektilom, iní demonštranti mali problémy s dýchaním po tom, ako bezpečnostné zložky použili na rozohnanie davu slzotvorný plyn.

Agentúra DPA okrem toho informovala, že skupina demonštrantov v piatok v Alžíri vzala útokom aj múzeum so zbierkami z antiky, odkiaľ odcudzili niekoľko vystavených predmetov. V budove vypukol menší požiar.

Agentúra DPA uviedla, že alžírske ministerstvo pre vysoké školstvo v sobotu prekvapujúco vyhlásilo od nedele jarné prázdniny, ktoré budú trvať do 4. apríla.

DPA v tejto súvislosti poznamenala, že ministerstvo sa týmto rozhodnutím zrejme snaží prispieť k zníženiu počtu účastníkov protestov, ktoré Alžírsko zachvátili a na ktorých sa zúčastňuje aj mnoho študentov. Jarné prázdniny v Alžírsku sa obvykle začínajú 21. marca a trvajú dva týždne.

Protesty proti Buteflikovi sa 8. marca konali už tretí piatok v poradí. Okrem hlavného mesta Alžír sa konali aj vo viacerých lokalitách v provinciách Batna, Buvaira, Skikda a Masíla.

Počas protestov bolo podľa bezpečnostných zložiek zadržaných 195 ľudí. Spomínaný zdroj dodal, že pri zásahu proti demonštrantom utrpelo zranenia 112 príslušníkov polície.

Piatkové protesty sa obnovili deň po tom, ako 82-ročný Buteflika – objavujúci sa po mozgovej porážke na verejnosti len veľmi zriedka – varoval pred „infiltráciou“ bližšie nespresnených miestnych a zahraničných „elementov“, ktorí by v Alžírsku mohli vyvolať chaos. Minulý týždeň Buteflika prisľúbil, že ak bude znovuzvolený, pristúpi k reformám, vrátane zmien v ústave, a umožní predčasné prezidentské voľby.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Alžírsko #Abdal Azíz Buteflika