Porošenko: Ukrajina potrebuje vysokopresné raketové zbrane

Ukrajina potrebuje vysokopresné raketové zbrane schopné zasiahnuť ciele hlboko v tyle nepriateľa, uviedol v sobotu ukrajinský prezident Petro Porošenko v prejave k účastníkom regionálnej konferencie v meste Čerkasy. Informovala o tom agentúra Ukrinform.

09.03.2019 21:59
Ukraine Russia Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko.
debata (131)

„Potrebujeme vysokopresné raketové zbrane s vyšším doletom, ktoré sú schopné zasiahnuť ciele hlboko v tyle nepriateľa,“ uviedol. Dodal, že „nepriateľa to zastaví a našu obranu posilní“. Vyhlásil tiež, že preňho osobne je „bezpečnosť Ukrajincov nadovšetko“.

Porošenko informoval, že symbolom zmeny by mal byť raketový program na Ukrajine, a zdôraznil nutnosť jeho rozvoja. Poznamenal súčasne, že najnovšie výdobytky ukrajinského zbrojného priemyslu budú čoskoro predstavené verejnosti. Spresnil, že „boli otestované a do výzbroje boli zavedené okrídlené protilodné strely Neptun“ a vysokopresné raketové systémy Viľcha výrazne zvyšujú svoj akčný rádius.

Dodal, že pred Ukrajinou sa objavila možnosť rozvíjať svoj vlastný raketový program v súvislosti s tým, že „Rusko de facto zničilo Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) a USA ju legálne vypovedali“.

Ukrajina týmto krokom bola podľa Porošenka tiež „zbavená istých povinností“. „Nezväzujú nás žiadne obmedzenia, pokiaľ ide o dolet či silu rakiet,“ vyhlásil Porošenko.

Strany konfliktu sa navzájom obviňujú z porušenia prímeria

Strany konfliktu na východe Ukrajiny sa v sobotu navzájom obvinili z porušenia tzv. jarného prímeria, ktoré na základe ich dohody začalo platiť od piatku polnoci miestneho času (štvrtok 23.00 h SEČ).

Agentúra UNIAN informovala, že proruské sily v sobotu najmenej dvakrát z mínometov ostreľovali pozície ukrajinskej armády, ktorá podnikla „adekvátnu reakciu“.

O narušení prímeria, ale zo strany ukrajinských bezpečnostných síl informovala v sobotu agentúra TASS, ktorá sa pritom odvolala na vyhlásenie predstaviteľa rezortu obrany v samozvanej Luhanskej ľudovej republike (LĽR) Andreja Maročka. Terčom útoku z granátometov boli dve obce na území LĽR.

Jarné prímerie začalo platiť od polnoci miestneho času (štvrtok 23.00 h SEČ). Bolo výsledkom rokovaní kontaktnej skupiny pre urovnanie situácie v Donbase. Sprostredkovať prímerie pomohli aj zástupcovia Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Trilaterálna kontaktná skupina pre urovnanie konfliktu v Donbase sa skladá z predstaviteľov Ukrajiny, Ruska a OBSE. Vznikla v roku 2014 s cieľom prispieť k diplomatickému riešeniu konfliktu v Donbase.


VIDEO: Exkluzívne zábery z Ukrajiny. Zdevastovaný most je vstupom do zóny bojov.

Video
131 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Petro Porošenko