Pátrači našli obe čierne skrinky havarovaného Boeingu 737 MAX 8

Pátrači našli obe čierne skrinky lietadla typu Boeing 737 MAX 8 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktoré v nedeľu ráno havarovalo v Etiópii, pričom zahynulo všetkých 157 ľudí na palube vrátane štyroch občanov Slovenska. V pondelok to oznámili aerolínie Ethiopian Airlines, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

, , 11.03.2019 06:48, aktualizované: 16:23
Etiópia lietadlo havária obete trosky Foto: ,
Záchranári prehľadávajú trosky lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe.
debata (41)

„Našiel sa digitálny zapisovač letových údajov (DFDR) a zapisovač hlasu v kokpite (CVR) letu ET302,“ informovala na Twitteri spoločnosť Ethiopian Airlines.

Zatiaľ nie je známe, čo spôsobilo pád nového lietadla za jasného počasia južne od etiópskej metropoly Addis Abeba, šesť minút po štarte. Oba zapisovače, takzvané čierne skrinky, môžu vyšetrovateľom pomôcť pri zisťovaní príčiny tragédie.

V Etiópii je v pondelok štátny smútok za obeťami havárie lietadla. Pátranie po pozostatkoch obetí, ich osobných veciach a troskách pokračuje už druhý deň. Predseda indonézskej Národnej rady pre bezpečnosť dopravy Soerjanto Tjahjono v pondelok povedal, že Indonézia chce byť súčasťou vyšetrovania v Etiópii, pretože medzi obeťami tragédie bol aj jeden z jej občanov. „Ale takisto chceme jednoducho pomôcť s vyšetrovaním,“ doplnil.

V pondelok po východe slnka pracovníci Červeného kríža preberali trosky lietadla roztrúsené po širokom okolí, v blízkosti začierneného krátera vytvoreného nárazom stroja na zem – a hľadali veci po obetiach. Našli roztrhanú knihu, zničený pas, vizitky v mnohých jazykoch. Ťažké stroje prekopávali povrch a hľadali väčšie kusy lietadla.

Pri havárii boeingu smerujúceho do kenského Nairobi, už šesť minút po štarte, zahynuli ľudia z 35 krajín. Pilot vyslal núdzový signál a dispečeri mu povedali, že sa môže vrátiť do Addis Abeby, ale krátko nato sa kontakt s ním prerušil. Lietadlo sa zrútilo neďaleko mesta Bishoftu.

Medzi obeťami zo Slovenska je rodina poslanca Národnej rady SR Antona Hrnka – manželka Blanka, dcéra Michala a syn Martin – a novinárka a charitatívna pracovníčka z organizácie Dobrá novina Danica Olexová.

Ministerstvo vnútra (MV) SR je pripravené vyslať špeciál do Etiópie po pozostatky slovenských občanov okamžite, ako to situácia dovolí. Informoval o tom hovorca rezortu Petar Lazarov s tým, že momentálne nie je známy bližší termín, kedy by mohli cestu uskutočniť.

Lídri Organizácie Spojených národov, Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov a Svetového potravinového programu (WFP) oznámili, že na palube boli aj ich kolegovia. Organizácia OSN pre migráciu odhadla, že pri havárii zahynulo 19 zamestnancov OSN. Addis Abeba a Nairobi sú hlavnými metropolami humanitárnych pracovníkov a niektorí smerovali na veľkú environmentálnu konferenciu OSN, ktorá sa začala v pondelok v Nairobi. Vlajka OSN bola preto na tomto podujatí spustená na pol žrde.

Pápež vyjadril sústrasť rodinám obetí

Ťažké chvíle prežívajú aj členovia združenia pilotov etiópskych leteckých spoločností. Podľa tlačovej agentúry AP piloti plakali za kolegami, ktorí zahynuli pri páde lietadla pri metropole Addis Abeba. Pred zaplnenou miestnosťou pre pilotov boli na stoličkách umiestnené fotografie siedmich členov posádky havarovaného boeingu.

Jeden pilot uviedol, že s hlavným pilotom tragického letu, kapitánom Yaredom Getachewom, plánoval sledovať futbalový zápas medzi Manchesterom a Arsenalom. Práve Getachew vyslal krátko po štarte v etiópskej Addis Abebe núdzový signál a dostal povolenie na návrat. Všetky kontakty s ním sa však krátko nato prerušili. Ďalší pilot povedal, že letel spolu s Yaredom niekoľkokrát a dokonca spolu bývali, kým sa stali kapitánmi.

Pápež František vyjadril sústrasť rodinám, ktorých príbuzní zahynuli pri nedeľnej havárii lietadla. Vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin uviedol vo vyhlásení, že pápeža zarmútila správa o havárii a „modlí sa za zosnulých z rôznych krajín a porúča ich duše do milosti všemocného Boha“.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádzalo: „Pápež František vyjadruje úprimnú sústrasť ich rodinám a dovoláva sa Božieho požehnania v podobe útechy a sily pre všetkých, ktorí žialia nad touto tragickou stratou.“

Stopka pre lietadlá typu Boeing 737 MAX 8

Aerolínie Ethiopian Airlines, ktorej havarovaný stroj patril, v rámci „mimoriadnych bezpečnostných opatrení“ preventívne pozastavili lety všetkých svojich lietadiel typu Boeing 737–8 MAX.

Aj ďalšie letecké spoločnosti po celom svete sa rozhodli pozastaviť lety strojov typu Boeing 737–8 MAX. Urobili tak všetky čínske letecké spoločnosti a karibské aerolínie Cayman Airways oznámili, že dočasne nebudú štartovať dve takéto lietadlá, ktoré má v prevádzke. Šéf aerolínií Fabian Whorms uviedol, že aj keď ešte nie je známa príčina pádu stroja, „pre spoločnosť je prvoradá bezpečnosť pasažierov a členov posádky“.

Nízkorozpočtová blízkovýchodná letecká spoločnosť FlyDubai oznámila, že je v kontakte s firmou Boeing a „monitoruje situáciu“ týkajúcu sa typu stroja Boeing 737–8 MAX, ale aj po havárii v Etiópii verí spôsobilosti týchto strojov lietať. Dubajskou vládou vlastnené aerolínie FlyDubai majú 11 týchto boeingov a aj dva stroje typu Boeing MAX-9.

Indonézia takisto v pondelok vyhlásila, že pozastavila lety uvedeného typu boeingu. Reagovala tak na haváriu z nedele a na ďalší tragický incident tohto stroja z vlaňajšieho októbra pri Jakarte. Indonézska generálna riaditeľka pre leteckú dopravu Polana Pramestiová osobne informovala novinárov, že podnikne kroky, aby sa uskutočnili inšpekcie, a že dočasne zakázala lety týchto boeingov v Indonézii.

Ten istý typ lietadla, Boeing 737 MAX 8, ktorý prevádzkovala indonézska spoločnosť Lion Air, sa totiž vlani v októbri zrútil do Jávskeho mora a zahynulo všetkých 189 ľudí na palube.

Spoločnosť Boeing zatiaľ nehodu podrobne nekomentovala, vyjadrila iba sústrasť pozostalým obetí. Avizovala tiež vyslanie svojich odborníkov na miesto nehody v Etiópii. Neskôr firma uviedla, že vzhľadom na haváriu odloží plánované slávnostné predstavenie širokotrupého lietadla Boeing 777×, ktoré bolo naplánované na stredu.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #pád lietadla #letecká havária #Boeing 737 MAX 8
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy