Pakistan zohrá dôležitú úlohu v mierovom procese v Afganistane, vyhlásil Heiko Maas

Pakistan bude zohrávať "veľmi dôležitú úlohu v mierovom procese" v Afganistane, vyhlásil v utorok nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Uviedol to počas návštevy Islamabadu, kde sa stretol s pakistanským rezortným kolegom Šáhom Mahmúdom Kurajším, informovala agentúra DPA.

13.03.2019 08:09
Belgicko Brusel EÚ Zasadnutie Foto: ,
Šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas
debata (15)

Maas pricestoval do Islamabadu po pondelkovej návšteve susedného Afganistanu. Vyjadril pritom presvedčenie, že pre stabilitu Afganistanu má kľúčový význam práve Pakistan. Niektoré krajiny Západu, ako aj vláda v Kábule obviňujú pakistanskú tajnú službu z podpory islamistických extrémistov v regióne.

Pakistanský minister zahraničných vecí Kurajší uviedol, že jeho krajina „už dlhý čas zastáva názor, že jedinou cestou vpred je dohoda o mierovom riešení“ konfliktu v Afganistane. V tejto súvislosti privítal zmenu americkej politiky, v rámci ktorej začali USA viesť mierové rozhovory s afganským povstaleckým hnutím Taliban.

Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018 s cieľom nájsť mierové riešenie konfliktu v Afganistane. Doteraz najdlhšie kolo mierových rokovaní predstaviteľov USA a Talibanu sa v utorok skončilo v katarskom hlavnom meste Dauha. Obe strany následne deklarovali, že pri rozhovoroch došlo k pokroku.

V rámci misie NATO Rozhodná podpora je v Afganistane nasadených 1300 nemeckých vojakov, ktorí zabezpečujú výcvik afganských bezpečnostných zložiek.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Pakistan #Heiko Maas #mierový proces