SOHR: Vojna v Sýrii si za osem rokov trvania vyžiadala 370 000 obetí

Počas ôsmich rokov vojny v Sýrii prišlo o život viac ako 370 000 ľudí vrátane približne 120 000 civilistov. Informovalo o tom v piatok Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré sídli v Británii, ale priamo v Sýrii má sieť svojich informátorov. SOHR vo svojej bilancii uvádza, že medzi obeťami konfliktu v Sýrii je aj vyše 21 000 detí a 13 000 žien.

15.03.2019 10:27
Syria War Anniversary Foto: ,
Následky vojny v Sýrii si doteraz vyžiadali život viac ako 370 000 ľudí vrátane približne 120 000 civilistov.
debata (21)

Občianska vojna v Sýrii sa začala v roku 2011. Prerástli do nej spočiatku pokojné protesty proti vláde prezidenta Bašára Asada a jedinej vládnucej strane Baas, ktoré boli inšpirované obrodným hnutím počas tzv. Arabskej jari vo viacerých krajinách okolitého regiónu

Ozbrojené nepokoje v Sýrii sa postupne zmenili na komplexnú vojnu, do ktorej sa zapojili aj džihádistické hnutia a cudzie mocnosti.

SOHR vo svojej bilancii spresňuje, že v bojoch padlo zhruba 125.000 vojakov sýrskej armády a provládnych polovojenských oddielov. Zahynulo aj 67.000 protivlád­nych povstalcov vrátane príslušníkov kurdských polovojenských oddielov.

Tábor džihádistov prišiel o 66 000 mužov, medzi ktorými sú aj príslušníci oddielov verných extrémistickej organizácii Islamský štát a aliancie radikálnych islamistických skupín Hajat Tahrír aš-Šám (bývalý Front an-Nusra, napojený na teroristickú sieť al-Káida).

Boje v Sýrii donútili k úteku z domovov milióny ľudí. Tí našli útočisko buď v rámci Sýrie, alebo v zahraničí.

Počas vojny sa objavili správy mimovládnych organizácií o masívnom porušovaní ľudských práv a podozrenia zo spáchania vojnových zločinov napríklad v podobe používania chemických zbraní, mučenia či mimosúdnych popráv.

Spomínaná arabská jar sa začala v decembri 2010 v strednej časti územia Tuniska; tamojšie protesty sa neskôr stali katalyzátorom pre protivládne vzbury v ďalších arabských štátoch – v Egypte, Jemene, Sýrii, Bahrajne, Líbyi, Ománe, Jordánsku či Maroku, uviedla spravodajská stanica BBC.

Väčšina týchto protestov sa sústredila na výzvy ohľadom širších demokratických slobôd a odstránenia korupcie, avšak mnoho arabských demonštrantov sa stretlo s násilím a ostrými vládnymi zásahmi.

Líbya, Jemen a Sýria sú stále zmietané občianskymi konfliktami, ktoré si vyžiadali už státisíce obetí na životoch a sú v nich nefungujúce ústredné vlády. V krajinách, kde aj nastala mocenská zmena, nové vedenia nedokázali nastoliť potrebné reformy a odstrániť politicko-spoločenský chaos, konštatovala BBC.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #SOHR #vojna v Sýrii