Tisíce Chorvátov v uliciach Záhrebu protestovali proti domácemu násiliu

Tisíce Chorvátov vyšli v sobotu do ulíc hlavného mesta Záhreb, aby požadovali prísnejšie opatrenia proti domácemu násiliu a ďalšie vzdelávanie pre zamestnancov štátnych inštitúcií, ktoré by im mohlo pomôcť riešiť tento problém. Informovala o tom agentúra Reuters.

16.03.2019 18:15
Chorvátsko (domáce násilie Foto: ,
Protest organizovali aktivisti z hnutia #Spasime (Zachráň ma), ktoré v priebehu dvoch týždňov podporilo na sociálnych sieťach viac ako 49 000 ľudí.
1

Protestné zhromaždenie vyvolal nedávny prípad domáceho násilia na chorvátskom ostrove Pag ležiacom v Jadranskom mori, kde otec vyhodil z okna horného poschodia svoje štyri deti. Deti vo veku tri, päť, sedem a osem rokov utrpeli vážne zranenia.

Protest organizovali aktivisti z hnutia #Spasime (Zachráň ma), ktoré v priebehu dvoch týždňov podporilo na sociálnych sieťach viac ako 49 000 ľudí. „Žiadame, aby prípad domáceho násilia bol v krajine považovaný za trestný čin, nie za priestupok,“ uviedol na margo požiadaviek jeden z aktivistov.

Účastníci protestu tiež požadujú lepšie vzdelávanie na školách a viac školení pre zamestnancov štátnych inštitúcií v boji proti domácemu násiliu. „Je zrejmé, že príslušné inštitúcie zlyhávajú,“ povedala jedna z hlavných organizátorov protestu Jelena Otasevičová Babičová, pričom poukázala na „šokujúce“ štatistiky v krajine.

Podľa štatistík v rokoch 2012–2017 zomrelo v Chorvátsku na následky domáceho násilia spáchanom zo strany partnerov, bývalých partnerov či iných blízkych osôb 90 žien. Iba v roku 2017 zaznamenala polícia 11 506 prípadov domáceho násilia. Sobotného protestu sa zúčastnil aj chorvátsky premiér Andrej Plenkovič, ktorý uviedol, že je pripravený túto otázku riešiť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #demonštrácie #Chorvátsko #domáce násilie #záhreb