USA zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO, povedal Trump

Spojené štáty vážne zvažujú možnosť členstva Brazílie v NATO alebo inú formu spojenectva s touto krajinou. Americký prezident Donald Trump to povedal v utorok počas stretnutia s brazílskym prezidentom Jairom Bolsonarom v Bielom dome. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

19.03.2019 20:23
USA-BRAZIL/ Foto: ,
Brazílsky prezident Jair Bolsonaro (vľavo) podáva ruku americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi počas stretnutia vo Washingtone 19. marca 2019
debata (54)

„Brazília a Spojené štáty si nikdy neboli bližšie,“ povedal Trump Bolsonarovi, sediac vedľa neho v Oválnej pracovni. „Budeme veľmi, veľmi vážne zvažovať, či pôjde o NATO alebo inú alianciu,“ uviedol Trump novinárom na margo spojenectva s touto juhoamerickou krajinou.

Trump svojmu brazílskemu partnerovi zároveň prejavil uznanie, keď uviedol, že „urobil veľmi pozoruhodnú prácu“. Šéf Bieleho domu tiež Bolsonarovi povedal, že „viedol úžasnú politickú kampaň“ a že je „poctený“, že ju porovnávali s tou jeho.

Trump spresnil, že lídri budú diskutovať o obchode, nepokojoch vo Venezuele, ako aj o ďalších témach.

Brazília sa snaží o bližšie vojenské vzťahy s USA získaním štatútu významného nečlenského spojenca Severoatlantickej aliancie, ktorý umožňuje prednostný prístup k nákupu amerického vojenského vybavenia a technológie.

Trump dodal, že USA tiež podporujú snahu Brazílie o členstvo v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

54 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Donald Trump #Jair Bolsonaro