Nový Zéland ohlásil zákaz predaja automatických a poloautomatických zbraní

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vo štvrtok vyhlásila, že v krajine bude zakázaný predaj a používanie útočných pušiek a poloautomatických zbraní. Informovala o tom agentúra AFP.

21.03.2019 06:22
Nový Zéland mešity streľba útok polícia Foto: ,
Policajti blokujú cestu neďaleko miesta streľby v mešite v štvrti Linwood v novozélandskom meste Christchurch.
debata (15)

Novozélandská vláda pristúpila k zákazu automatických a poloautomatických zbraní po tom, čo austrálsky extrémista Brenton Tarrant zabil 15. marca v dvoch mešitách v meste Christchurch 50 ľudí a ďalších 50 osôb zranil.

„Vyhlasujem, že Nový Zéland zakáže všetky vojenské poloautomatické zbrane. Takisto zakážeme aj útočné pušky,“ povedala Ardernová s tým, že jej vláda vykoná opatrenia, aby nedošlo k hromadnému nákupu takýchto zbraní, kým nová zákonná úprava nevstúpi do platnosti.

Ardernová tiež povedala, že zakázané budú aj veľkokapacitné zásobníky a urýchľovače paľby typu „bump stock“, ktoré umožňujú, aby poloautomatická zbraň fungovala ako plnoautomatická a vystrelila tak stovky nábojov za minútu.

„Jednoducho povedané, všetky poloautomatické zbrane ako tie, ktoré boli použité pri piatkovom teroristickom útoku, budú v tejto krajine zakázané,“ povedala novozélandská premiérka.

TV Pravda: Útok na Novom Zélande: Pre teroristov je to vojna, hovorí poľský expert GLOBSEC-u Kacper Rekawek (vysielané 15.3.2019)

Video
15 debata chyba
Viac na túto tému: #zbrane #útok na mešity na Novom Zélande