Nový Zéland si dvoma minútami ticha uctil obete útoku na mešity

Nový Zéland si dvoma minútami ticha uctil v piatok pamiatku obetí útoku na dve mešity v meste Christchurch, pri ktorom páchateľ pred týždňom zabil 50 ľudí.

22.03.2019 06:44
streľba nový zéland Foto: ,
Záchranári odvážajú zraneného muža po streľbe v mešite na Novom Zélande.
debata (6)

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a tisíce ďalších ľudí sa zhromaždili v parku Hagley pred mešitou Al Noor v Christchurchi, kde si vypočuli zvolávanie k modlitbám. Udalosť bola vysielaná naživo rozhlasom aj televíziou, uviedla agentúra AP.

Útočník „zlomil srdcia miliónom ľudí po celom svete… Dnes sa z tohto istého miesta pozerám von a vidím lásku a súcit,“ citovala agentúra AFP imáma Gamala Foudu, ktorý viedol modlitby.

Už vo štvrtok viac ako 10 000 ľudí vyšlo do ulíc novozélandského mesta Dunedin, aby si takto v tichosti uctili pamiatku obetí streľby. Pochod, ku ktorému sa neskôr pridali aj ďalší účastníci, vyvrcholil na miestnom rugbyovom štadióne. Súčasťou programu boli aj moslimské modlitby a rituálne maorské bojové tance so zaklínadlami – haka.

Predpokladaný páchateľ, 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, bol minulú sobotu obvinený z vraždy a momentálne je vo väzbe v špecializovanom zariadení v blízkosti mesta Christchurch. Pred súd predstúpi znova 5. apríla.

V snahe predísť podobnému útoku bude na Novom Zélande platiť zákaz predaja a používania útočných pušiek a poloautomatických zbraní. Premiérka Ardernová tiež povedala, že zakázané budú aj veľkokapacitné zásobníky a urýchľovače paľby typu „bump stock“, ktoré umožňujú, aby poloautomatická zbraň fungovala ako plnoautomatická a vystrelila tak stovky nábojov za minútu.

TV Pravda: Útok na Novom Zélande: Pre teroristov je to vojna, hovorí poľský expert GLOBSEC-u Kacper Rekawek (vysielané 15.3.2019)

Video
6 debata chyba
Viac na túto tému: #útok na mešity na Novom Zélande #Brenton Tarrant #nov zéland