Omán umožní americkým silám využívať svoje prístavy a letiská

Omán podpísal dohodu so Spojenými štátmi, na základe ktorej budú môcť americké vojenské lode a lietadlá využívať tamojšie prístavy a letiská. Podľa ománskej štátnej tlačovej agentúry ONA je táto rámcová dohoda zameraná na posilnenie "ománsko-amerických vojenských vzťahov".

25.03.2019 16:52
FRANCE-DEFENSE/CARRIER Foto: ,
Ilustračné foto
debata (1)

„Umožní to americkým silám využívať niekoľko prístavov a letísk sultanátu, najmä prístavu Dakm,“ uviedla agentúra. Dakm sa nachádza na juhu Ománu na pobreží Arabského mora, približne 500 kilometrov od strategického Hormuzského prielivu. Tento prieliv ležiaci pri ústí Perzského zálivu je kľúčovým pre globálne zásoby energetických surovín, keďže cezeň denne prechádza približne tretina svetovej ropy prepravovanej tankermi.

Šiítský Irán sa opakovane vyhráža zablokovaním Hormuzského prielivu vzhľadom na napätie medzi Teheránom a sunnitskými štátmi Perzského zálivu vrátane jeho hlavného regionálneho rivala – Saudskej Arábie.

Táto úzka plavebná cesta je zároveň medzinárodnou tranzitnou trasou, ktorou pravidelne prechádzajú americké námorné sily. V minulosti tu medzi nimi a iránskymi silami došlo k viacerým napätým situáciám.

Ománsko-americkú dohodu podpísali predstavitelia ministerstiev obrany oboch krajín.

Spojené štáty disponujú v oblasti Perzského zálivu množstvom vojenských základní, z ktorých najväčšia, s kapacitou zhruba 10 000 vojakov, je v Katare, dopĺňa tlačová agentúra AFP.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Omán #vojenska spolupráca