Poľskí kňazi pálili knihy. V ohni skončil aj Harry Potter

Namiesto pokánia sa jeden z katolíckych kňazov, ktorí vyvolali vlnu rozhorčenia na poľských sociálnych sieťach, zmohol iba na uštipačnú poznámku. "Snívam o časoch, keď ľudia na protest proti zabíjaniu nenarodených detí, budú reagovať aspoň spolovice tak horlivo, ako na spálenie kníh o mágii," napísal Rafał Jarosiewicz na facebookovom konte nadácie SMS z neba, na čele ktorej stojí.

, 02.04.2019 19:50
23Svatokradez3 Foto:
Pálenie kníh pred katolíckym kostolom v Gdansku.
debata (5)

Jarosiewicz spolu s ďalšími dvoma kňazmi, miništrantmi a farníkmi vyniesli z kostola v Gdansku za kôš kníh a ďalších predmetov a na improvizovanom ohnisku ich pri odriekaní modlitieb spálili. V plameňoch skončili príbehy čarodejníckeho učňa Harryho Pottera od britskej spisovateľky J. K. Rowlingovej, upíria sága Súmrak americkej autorky Stephenie Meyerovej, Tajomstvá starodávnej mágie a medicíny Jana Niżnikiewicza, kniha hinduistického mystika Osha a mnoho ďalších.

Fotografie z ceremónie zverejnila samotná nadácia, ktorá už trinásty rok šíri evanjelium cestou SMS správ a najnovšie aj pomocou mobilnej aplikácie. Mnohým to pripomenulo časy inkvizície. Viacerí dokonca vo svojich kritických reakciách na facebookovej stránke SMS z neba spomenuli horiace hranice, do ktorých nacisti hádzali takzvané „dekadentné knihy“.

„To nebolo pálenie nejakých kníh, ale pálenie predmetov spojených s mágiou a okultizmom. Okrem kníh tam boli aj iné predmety – amulety, talizmany, tarokové karty. Priniesli ich farníci, pretože nadišiel čas, aby sa v tom urobil poriadok,“ povedal pre spravodajský portál NaTemat. Jan Kucharski, farár z kostola, kde sa kontroverzný obrad konal.

Na snímkach skutočne vidno, ako plamene olizujú nielen knihy, ale aj africkú masku, figúrku slona i mačky a dokonca aj ružový detský dáždnik s japonskou animovanou postavičkou Hello, Kitty. Nadácia SMS z neba to komentovala starozákonným citátom vyzývajúcim páliť cudzie modly i novozákonnou zmienkou, podľa ktorej bývalí vyznávači mágií „priniesli svoje knihy a pred všetkými ich spálili“.

Medzi stovkami napospol kritických reakcií na sociálnych sieťach sa objavili aj také, ktorých autori zapochybovali, či nejde o prvoaprílový žart. „Skutočne? V 21. storočí sú ľudia, ktorí pália literatúru fantasy pre nejaké choré rituály?!“ napísal jeden z používateľov facebooku. „Nedokážem uveriť, že sme takí spiatočníci,“ do­dal.

Diskutujúci ironicky pripomenuli nielen kruté križiacke vojny, stredovekú inkvizíciu, ale aj celosvetový pedofilný škandál katolíckej cirkvi, ktorý sa dotkol aj Poľska, kde klérus len minulý mesiac priznal, že za posledné tri desaťročia sexuálne zneužívalo maloletých bezmála 400 kňazov. „Nikdy som nestretol nikoho, kto by znásilňoval, vraždil a kradol v mene Harryho Pottera. V menu Biblie áno,“ odkázal nadácii SMS z neba jeden z diskutujúcich.

Veľký ohlas mal aj otvorený list popredného fyzika a popularizátora vedy Łukasza Turského adresovaný predsedovi konferencie biskupov Poľska. „V roku 1821 Heinrich Heine napísal prorockú vetu: Tam, kde sa pália knihy, sa na konci pália aj ľudia. O vyše sto rokov neskôr v hitlerovskom Nemecku vzbĺkli na hromadách v Berlíne knihy Heineho, Manna i mnohých iných vynikajúcich tvorcov. A o pár rokov nato sa rozpálili pece krematórií a v nich obete ideologického šialenstva údajne civilizovaného sveta. Argumenty podpaľačov kníh z prvej polovice 20. storočia sa nápadne podobajú tým, ktoré teraz použil podpaľač hranice v Gdansku, kňaz Rafał Jarosiewicz,“ dodal profesor Turski.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Harry Potter #katolícka cirkev #pálenie kníh
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy