Pellegrini: Slovensko podporuje vstup Rumunska do OECD a do Schengenu

Podporu ambíciám Rumunska stať sa členom OECD a byť tiež súčasťou schengenského priestoru vyjadril na piatkovom rokovaní s rumunskou predsedníčkou vlády Vioricou Dancilaovou v Banskej Bystrici slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer).

05.04.2019 15:02
B. Bystrica Pellegrini Dancilová Oslobodenie... Foto: ,
Stretnutie predsedu vlády SR Petra Pellegriniho s rumunskou premiérkou Vioricou Dancilovou pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Banskej Bystrice.
debata (5)

„Ak Rumunsko splnilo podmienky pre vstup do Schengenu, tak tam aj patrí,“ zdôraznil Pellegrini na tlačovej konferencii po skončení rokovania.

Rozhovory s rumunskou premiérkou sa podľa jeho slov dotýkali aktuálnej situácie v Európe, keďže Rumunsko je momentálne predsedajúcou krajinou v Rade EÚ. V tejto súvislosti vyzdvihol jej aktívny prístup pri riešení brexitu.

Medzi Rumunskom a Slovenskom vládnu podľa Pellegriniho veľmi dobré vzťahy na politickej aj obchodnej úrovni. „Som rád, že obchodná výmena s Rumunskom rastie a prekonala v roku 2018 tri miliardy eur a želáme si, aby sme tento objem zväčšovali,“ doplnil predseda vlády a zvýraznil potrebu vertikálne prepájať infraštruktúry nielen dopravné, ale aj energetické. „Sme pripravení podpísať vládne memorandum, aby spoločnosti, tak slovenský Eustream, ako aj rumunský Transgas mohli podpísať dohodu o spolupráci. Podporujeme aj aktivity Rumunska v snahe dobývať plyn v Čiernom mori, tzv. projekt Brua,“ uviedol Pellegrini a konštatoval, že Slovensko je pripravené poskytnúť svoju plynovú a plynovodovú infraštruktúru na transport vyťaženého plynu smerom na západ.

Ako pripomenul, návšteva premiérky Rumunska je pre Banskú Bystricu výnimočná, pretože práve toto mesto pod Urpínom oslobodzovali pred 74 rokmi okrem sovietskej armády aj rumunskí vojaci. Preto ešte pred rokovaním Pellegrini s Dancilaovou položili na Námestí SNP veniec k Pamätníku padlým vojakom sovietskej a rumunskej armády. Slovenský premiér pri rozhovoroch zároveň vyzdvihol, že Rumunsko sa v roku 1968 invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa nezúčastnilo.

Rumunská premiérka sa poďakovala za podporu, ktorú od Slovenska dostáva v súvislosti so snahou tejto krajiny vstúpiť do OECD a schengenského priestoru. Poďakovala sa tiež za výnimočný spôsob, akým si Slovensko uctieva padlých rumunských vojakov a tiež za podporu, ktorú Slovensko dáva Slovákom, žijúcim v Rumunsku.

Po skončení tlačovej konferencie odišli obaja vládni predstavitelia do Zvolena, kde položili vence k Pamätníku rumunských vojakov. Na zvolenskom cintoríne je pochovaných 10 382 vojakov rumunskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Slovenska.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rumunsko #Banská Bystrica #OECD #Peter Pellegrini