Orbán v úvode kampane eurovolieb: O našej budúcnosti rozhodujeme my a nie EPP

05.04.2019 17:33
Hungary Elections
Maďarský premiér Viktor Orbán. Autor: ,

Maďarská vládna strana Fidesz otvorila v piatok svoju predvolebnú kampaň pre májové voľby do Európskeho parlamentu (EP). V úvode kampane vystúpil v budapeštianskom multifunkčnom komplexe Bálna s prejavom predseda vlády a predseda Fideszu Viktor Orbán.

„O svojej budúcnosti rozhodujeme my a nie Európska ľudová strana (EPP),“ zdôraznil premiér v súvislosti s tým, že EPP v marci pozastavila členstvo Fideszu v tejto najväčšej európskej politickej skupine. Dodal, že Fidesz ešte z EPP nevystupuje.

Podľa Orbána budú tohtoročné eurovoľby historickými, pretože sa v nich rozhodne, či Európa bude mať vodcov podporujúcich alebo odmietajúcich migráciu.

Ministerský predseda kritizoval Európsku úniu, pretože podľa neho oslabila spoločný domov Maďarov, za čo môže najmä systém inštitúcií Únie.

Súčasťou piatkového podujatia bude aj prezentácia volebného programu Fideszu. Jeho hlavnými prvkami sú národná suverenita, boj proti migrácii, ochrana kresťanskej kultúry a obnova inštitúcií Európskej únie.

Vo štvrtok začal svoju predvolebnú kampaň aj blok Maďarská socialistická strana (MSZP)-Dialóg (Párbeszéd), ktorého vodcovia sa vydali autobusom prispôsobeným predvolebnej kampani navštevovať regióny krajiny.

Oficiálna predvolebná kampaň eurovolieb, ktoré sa budú v Maďarsku konať 26. mája, sa začína v sobotu. Strany v nich budú bojovať o 21 poslaneckých mandátov.

Weber: Budúcnosť a smerovanie EPP určí Merkelová a ja, nie Orbán

Budúcnosť maďarskej vládnej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP) je stále otvorená. Ak premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán bude opäť provokovať, tak trojčlenný monitorovací výbor predloží EPP patričné odporúčanie, povedal v Bruseli pre piatkové vydanie ľavicového denníka Népszava predseda frakcie v Európskom parlamente (EP) Manfred Weber.

Podľa tohto bavorského politika, volebného lídra EPP vo voľbách do EP a kandidáta ľudovcov na post predsedu Európskej komisie (EK), EPP jasne rozhodla o pozastavení členstva Fideszu v tejto politickej skupine.

Odkazom rozhodnutia EPP podľa Webera je, že politické smerovanie a budúcnosť európskych ľudovcov budú určovať osobnosti EPP, akými sú Angela Merkelová či on sám, a nie Orbán.

„S Maďarskom je niekoľko problémov. Musíme kráčať postupne. Ak sa ale v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov nepodarí pokročiť, tak si môžeme byť istí, že nezávislý monitorovací výbor vedený bývalým predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom zareaguje. Možnosť vylúčenia Fideszu z EPP je nastolená, o tom nikto nemôže pochybovať,“ cituje Népszava vyjadrenie Webera.

V polovici marca Weber určil podmienky zachovania členstva Fideszu v EPP, ktorými boli: zastavenie kampane namierenej proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie, ospravedlnenie sa Orbána ostatným členom EPP, zabezpečenie, aby Stredoeurópska univerzita (CEU) mohla zostať v Budapešti.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Viktor Orbán #Fidesz #eurovoľby #Manfred Weber
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku