Demonštranti vyšli opäť do ulíc Alžíra, žiadajú ďalšie zmeny vo vedení

05.04.2019 19:02
ALGERIA-PROTESTS/
Alžírčania protestujú v poradí už siedmy piatok po sebe proti politickému vedeniu krajiny, ktoré vnímajú ako skorumpované a represívne. Autor: ,

Tisíce Alžírčanov vyšli aj v piatok do ulíc hlavného mesta Alžír. Napriek odstúpeniu dlhoročného prezidenta Abdala Azíza Butefliku pokračujú v protestoch a žiadajú rezignácie aj na ďalších dôležitých postoch politickej garnitúry.

Davy demonštrantov pochodovali v piatok po bulvároch Alžíra smerom k budove hlavnej pošty, ktorá sa stala akýmsi symbolom v rámci protestného hnutia, ktoré týždňami masových demonštrácií donútilo Butefliku odísť z úradu. V metropole panovali prísnejšie bezpečnostné opatrenia než obvykle, pričom na cestách boli zátarasy brániace autobusom plným demonštrantov vo vstupe do mesta.

Alžírčania protestujú v poradí už siedmy piatok po sebe proti politickému vedeniu krajiny, ktoré vnímajú ako skorumpované a represívne. Aktuálny protest je však prvým odvtedy, ako Bouteflika v utorok oznámil svoju rezignáciu, informovala agentúra AP.

Demonštranti, ktorí už skôr avizovali, že v protestoch budú pokračovať aj po prezidentovom odchode, požadujú odstúpenie premiéra Núraddína Badawího, predsedu hornej komory parlamentu Abdalkádira Binsaláha i predsedu ústavného súdu. „Ľud chce, aby všetci z nich odišli!“ kričali na piatkovej demonštrácii.

Buteflika oznámil svoju rezignáciu v utorok po tom, ako ho ministerstvo obrany vyzvalo, aby „okamžite“ odstúpil. Prezidentom Alžírska bol 20 rokov, v roku 2013 utrpel mozgovú porážku a na verejnosti sa odvtedy objavoval iba zriedka. Jeho súčasné štvrté funkčné obdobie sa malo skončiť 28. apríla.

Do prezidentských volieb by mal byť dočasným lídrom 77-ročný Buteflikov spojenec – práve predseda hornej komory parlamentu Binsaláh. To však môže ešte viac nahnevať protestujúcich, ktorí považujú súčasné politické elity za tajnostkárske a skorumpované, informovala v skorších správach agentúra AP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#demonštrácie #Alžírsko #Abdal Azíz Buteflika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku