Informoval o tom predstaviteľ japonského ministerstva zahraničných vecí, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Táto cesta sa uskutoční pred dlho očakávanými obchodnými rozhovormi Washingtonu a Tokia, v čase, keď sa prezident Spojených štátov Donald Trump snaží vyrokovať novú dvojstrannú zmluvu a hrozí uvalením ciel na autá.
Návštevu Francúzska podnikne premiér Abe v citlivom období, keď sa bývalý šéf japonskej automobilky Nissan Carlos Ghosn, ktorý má francúzske občianstvo, dostal v Tokiu znovu za mreže.
Ghosna opäť zatkli minulý týždeň, necelý mesiac po tom, ako bol prepustený na kauciu. Čelí početným obvineniam zo zneužitia právomocí. Dôvodom opätovného zatknutia sú nové podozrenia z finančných machinácií. Ghosnov priateľ a následne aj jeho obhajca uviedli, že je podozrivý z pokusu obohatiť sa na účet automobilky.
Účelom Abeho cesty je „potvrdiť úzku spoluprácu, aby bol summit G20 v Osake úspešný“. Summit skupiny 20 najväčších ekonomík sveta sa bude konať 28. – 29. júna.
Aj Trump pricestuje do Japonska, podľa očakávania v máji, a stane sa prvou zahraničnou hlavou štátu, ktorá sa stretne s novým japonským cisárom Naruhitom. Ten nastúpi na trón 1. mája.