Ruský súd prepustil režiséra Serebrennikova z domáceho väzenia

Moskovský súd dnes zrušil domáce väzenie režisérovi Kirillovi Serebrennikovi obvineného z defraudácie. Oznámila to tlačová agentúra TASS. Kritik korupcie, byrokracie i ruského vedenia je obvinený, že so svojimi spolupracovníkmi spreneveril až 133 miliónov rubľov. (takmer 2 milióny eur). V prípade odsúdenia mu hrozí až desať rokov väzenia. Súd mu nariadil, aby neopúšťal Rusko.

08.04.2019 12:21
RUSSIA-THEATRE/ARREST Foto: ,
Na snímke ruský režisér Kirill Serebrennikov
debata (8)

V roku 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, ktorý mal prispieť k popularizácii moderného umenia. Program mala uskutočniť spoločnosť s názvom Siedme štúdio, ktorá dostala dotáciu ministerstva kultúry vo výške vyše 200 miliónov rubľov. Podľa vyšetrovateľov Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistujúce náklady a nezákonne sa obohatili. Obvinení vinu popierajú.

Serebrennikovov prípad vyvolal na ruskej umeleckej scéne neobvykle širokú vlnu odporu, stíhanie režiséra odsúdili tiež mnohí jeho zahraniční kolegovia. Serebrennikov a jeho stúpenci proces označujú za ďalší prejav obmedzovania umeleckých slobôd v Rusku. Kvôli domácemu väzeniu režisér zmeškal premiéry svojich dvoch divadelných produkcií, ale i napriek zákazu používať telefón a internet ďalej pracoval z domu.

Serebrennikovova tvorba je vo svete známa, jeho filmy sa premietali na festivaloch v Cannes aj v Benátkach. Umelec sa v minulosti kriticky vyjadril k rastúcej cenzúre v Rusku a vyhlásil, že „všetko sa vracia k najžalostnejšej sovietskej praxi“. Minulý mesiac bol ocenený ako najlepší ruský režisér za film Leto, ktorý pripravoval už v domácom väzení.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #sprenevera #Kirill Serebrennikov