V roku 2011 Serebrennikov zorganizoval projekt nazvaný Platforma, ktorý mal prispieť k popularizácii moderného umenia. Program mala uskutočniť spoločnosť s názvom Siedme štúdio, ktorá dostala dotáciu ministerstva kultúry vo výške vyše 200 miliónov rubľov. Podľa vyšetrovateľov Serebrennikov a jeho spolupracovníci vykazovali neexistujúce náklady a nezákonne sa obohatili. Obvinení vinu popierajú.
Serebrennikovov prípad vyvolal na ruskej umeleckej scéne neobvykle širokú vlnu odporu, stíhanie režiséra odsúdili tiež mnohí jeho zahraniční kolegovia. Serebrennikov a jeho stúpenci proces označujú za ďalší prejav obmedzovania umeleckých slobôd v Rusku. Kvôli domácemu väzeniu režisér zmeškal premiéry svojich dvoch divadelných produkcií, ale i napriek zákazu používať telefón a internet ďalej pracoval z domu.
Serebrennikovova tvorba je vo svete známa, jeho filmy sa premietali na festivaloch v Cannes aj v Benátkach. Umelec sa v minulosti kriticky vyjadril k rastúcej cenzúre v Rusku a vyhlásil, že „všetko sa vracia k najžalostnejšej sovietskej praxi“. Minulý mesiac bol ocenený ako najlepší ruský režisér za film Leto, ktorý pripravoval už v domácom väzení.