Pakistan prepustil 100 indických väzňov ako gesto dobrej vôle

Pakistan v pondelok prepustil na slobodu 100 indických väzňov, čo označil za "gesto dobrej vôle" so zámerom zmierniť vlnu nepriateľských akcií, ktorá sa rozpútala v uplynulom čase medzi týmito rivalskými krajinami s jadrovým arzenálom. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

08.04.2019 14:25
pakistan, väzni, india, rybári, Foto: ,
Prepustení indickí rybári v Pakistane držia cedule so svojimi menami pri čakaní na vlak do Indie.
debata

Hovorca ústrednej väznice v pakistanskom meste Karáči potvrdil prepustenie väzňov a uviedol, že budú odovzdaní indickým úradom na hraničnom priechode Wagah. Ide o prvú z piatich plánovaných skupín väzňov, ktorí majú byť prepustení. Ďalší opustia väznice 15., 22. a 29. apríla.

„Pakistan sa rozhodol prepustiť 360 indických väzňov, medzi ktorými je 355 rybárov a päť iných civilistov. Od Indie očakávame recipročný krok,“ vyhlásil hovorca pakistanského rezortu diplomacie. V indických väzniciach je 347 Pakistancov, v pakistanských väzniciach je 537 Indov.

Obe krajiny si často navzájom zatýkajú svojich občanov. Väčšinou ide o osoby, ktoré omylom prekročili dlhú, slabo stráženú hranicu, ako aj o rybárov, ktorí sa neúmyselne vplavili do cudzích výsostných vôd v Arabskom mori.

Vzťahy medzi krajinami sú napäté od februára, keď India vykonala nálety proti „teroristickému táboru“ na území Pakistanu. Vzdušné útoky indických síl prišli po smrtiacom samovražednom bombovom útoku v Indiou spravovanej časti sporného regiónu Kašmír, pri ktorom zahynulo 40 príslušníkov indickej polovojenskej polície.

Kašmír je rozdelený medzi Indiu a Pakistan, obe krajiny si však robia nárok na celý región. V indickej časti nazývanej Džammú a Kašmír, v ktorej majú prevahu vyznávači islamu, pôsobí viacero militantných skupín. Tie bojujú buď za nezávislosť Kašmíru, alebo za pripojenie k Pakistanu.

debata chyba
Viac na túto tému: #väzni #Pakistan #India #kašmír