Chášakdžího rodina poprela správy o dohode s Rijádom

Rodina zavraždeného saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího poprela v stredu pravdivosť správ, podľa ktorých dosiahla s Rijádom dohodu o finančnom odškodnení.

10.04.2019 18:13
Džamál Chášakdží Foto: ,
Saudskoarabský novinár Džamál Chášakdží na zábere z roku 2011.
debata

Rodina podľa agentúry AP pripustila, že isté prostriedky od saudskoarabskej panovníckej rodiny dostala. Zdôraznila však, že nešlo o odškodné, ktorým by Rijád priznal vinu za vraždu, ale len o všeobecný prejav „štedrosti a humanity“.

Americký denník Washington Post začiatkom apríla napísal, že Chášukdžího deti dostali od saudskoarabských úradov v rámci mimosúdneho vyrovnania domy v hodnote miliónov dolárov a mesačné platby vo výške tisícov dolárov. „V súčasnosti prebieha súdny proces a o žiadnom finančnom vyrovnaní sa nediskutovalo ani nediskutuje,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na twitterovom účte Chášakdžího syna Saláha.

Podľa minulotýždňovej správy Washington Postu mal peniaze od saudskoarabskej vlády poberať aj Saláh Chášakdží, ktorý je najstarším z detí zavraždeného novinára.

Vo svojom stredajšom vyhlásení Saláh odmietol snahy o poškodenie dobrého mena rodiny. Saudskoarabského kráľa Salmána a korunného princa Mohammada v ňom zároveň označil za „ochrancov všetkých Saudov“. „Skutky veľkorysosti a ľudskosti vychádzajú z ich vysokých morálnych kvalít, a nie sú priznaním viny alebo (ich zapojenia do) škandálu,“ píše sa vo vyhlásení, z ktorého citovala televízia al-Arabíja.

Vražda Chášakdžího, ktorý bol kritikom saudskoarabskej vlády a písal aj pre Washington Post, vyvolala pobúrenie po celom svete. Došlo k nej vlani 2. októbra na konzuláte Saudskej Arábie v tureckom Istanbule. Telo novinára sa doposiaľ nenašlo. Objavili sa pritom podozrenia, že zodpovednosť za tento zločin nesie vplyvný saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, ktorý mal schváliť tajný program zameraný na umlčanie disidentov.

Rijád sa spočiatku snažil tvrdiť, že o novinárovom osude nič nevie. Neskôr priznal, že Chášakdžího zámerne zavraždili saudskoarabskí agenti, ktorí však údajne konali svojvoľne bez vedomia svojich nadriadených. Saudskoarabské úrady zdôrazňujú, že princ Salmán nebol do vraždy nijakým spôsobom zapletený. V súvislosti so zabitím Chášakdžího obžalovali 11 ľudí, s ktorými v súčasnosti prebieha súdny proces.

debata chyba
Viac na túto tému: #Saudská Arábia #vražda novinára #Džamál Chášakdží