Sudánskeho prezidenta Bašíra zosadili, vedenia krajiny sa dočasne ujala armáda

11.04.2019 10:22, aktualizované: 15:16

Sudánska armáda vo štvrtok zosadila a zatkla prezidenta Umara Bašíra, ktorý bol pri moci takmer 30 rokov. Oznámil to tamojší minister obrany Awad Ibn Úf, ktorého citovala stanica BBC.

Minister uviedol pre štátne médiá, že armáda sa rozhodla dohliadať na dvojročné prechodné obdobie, po ktorom sa budú konať „slobodné a spravodlivé“ voľby. Dodal, že v Sudáne sa zavádza na tri mesiace mimoriadny stav – armáda uzavrela štátne hranice, vzdušný priestor a pozastavila platnosť ústavy, informuje tlačová agentúra AP.

Protesty proti Bašírovi, ktorý vládol od roku 1989, trvajú už niekoľko mesiacov. Podľa stanice Sky News sa bývalý líder nachádza v domácom väzení spolu s niekoľkými pobočníkmi.

Bašír, ktorý je hľadaný Medzinárodným trestným súdom (ICC) na základe obvinení z vojnových zločinov a genocídy, sa dostal k moci počas prevratu v roku 1989 a bol jedným z najdlhšie slúžiacich prezidentov v Afrike.

V hlavnom meste Chartúm boli rozmiestnení vojaci. Armáda a bezpečnostné sily nasadili vojakov v okolí ministerstva obrany, ako aj na hlavných cestách a mostoch.

Tím sudánskych vojakov zároveň vo štvrtok vykonal raziu v kanceláriách skupiny spájanej s Bašírovou vládnucou Stranou Národného kongresu (NCP) v Chartúme, ako aj v úradoch Islamského hnutia – ideologického krídla NCP.

Po správach Bašírovom odstúpení zaplavili ulice sudánskej metropoly desaťtisíce ľudí a zapojili sa do protivládneho protestu pred budovou rezortu obrany.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

8 debata
Viac na túto tému: #Sudán #Umar Bašír