Ruský parlament schválil sporný návrh zákona o internete

11.04.2019 13:06
internet, sieť, kábel, router, modem, web
Moskva môže odstaviť internetové služby krajiny od zahraničných serverov. Autor: ,

Ruskí zákonodarcovia schválili vo štvrtok v kľúčovom druhom čítaní kontroverzný návrh zákona, ktorý by Moskve umožnil odstaviť internetové služby krajiny od zahraničných serverov.

Poslanci Štátnej dumy – dolnej komory ruského parlamentu – odobrili návrh predmetného zákona pomerom hlasov 320:15. Legislatíva má vstúpiť do platnosti 1. novembra.

Navrhované opatrenia počítajú s vytvorením technológie na monitorovanie internetového routingu a presmerovania prevádzky internetu v Rusku od zahraničných serverov, a to so zámerom predísť tomu, aby prevádzku internetu v Rusku zastavila cudzia krajina, píše agentúra AFP.

Kritici tvrdia, že zavedenie týchto opatrení bude nákladné a novému vládnemu monitorovaciemu centru dá obrovské cenzorské právomoci. „Je to návrh zákona o digitálnom otroctve a zavedení cenzúry pre web,“ povedal Sergej Ivanov, člen nacionalistickej Liberálnodemo­kratickej strany Ruska (LDPR).

Autori návrhu zákona však trvajú na tom, že opatrenia iba načrtávajú plán na to, aby bol ruský internet „bezpečnejší a hodnovernejší“.

Návrh zákona ešte musí prejsť tretím čítaním v hornej komore ruského parlamentu – Rade federácie. Následne z neho svojím podpisom oficiálne spraví zákon ruský prezident Vladimir Putin.

Ruské úrady sa od vlaňajška usilujú zablokovať komunikačnú aplikáciu Telegram, ktorá v rozpore so súdnym príkazom odmietla vydať zašifrované správy svojich užívateľov, pripomína agentúra AP.

Rusko už požaduje, aby boli určité osobné údaje o ruských občanoch uchovávané na tamojších serveroch. Toto opatrenie viedlo v roku 2016 k zablokovaniu sociálnej siete LinkedIn.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #internet
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku