Strechu Notre-Dame mohol podpáliť skrat, myslia si vyšetrovatelia

Vyšetrovanie požiaru parížskej katedrály Notre-Dame sa podľa všetkého najviac sústredí na možnosť, že príčinou bola porucha na elektrickom zariadení. Píše to dnes portál spoločnosti France Info. Pomôcť odhaliť odkiaľ presne sa plamene po streche gotickej pamiatky šírili by mohli zábery z kamery, ktorá bola na jednu z veží namontovaná len niekoľko hodín pred vypuknutím požiaru.

18.04.2019 18:11
Požiar katedrály Notre-Dame Foto: ,
Požiar katedrály Notre-Dame v Paríži, 15. apríl 2019.
39

Úrady od začiatku uvádzajú, že za nešťastím zrejme nestojí podpaľačstvo. Policajný zdroj teraz agentúre Reuters povedal, že ak požiar vskutku nebol založený úmyselne, potom by určite bol na vine zdroj elektriny.

Robotníci vykonávajúci reštaurátorské práce na centrálnej vežičke Notre-Dame používali podľa France Info dve zariadenia napájané elektrinou: osvetlenie a výťah, ktorý bol ale údajne od strechy chrámu vzdialený niekoľko metrov. Marc Eskenazi zo spoločnosti Europe Échafaudage, ktorá už viac ako rok budovala lešenia okolo vežičky, Reuters povedal, že v deň požiaru sa na Notre-Dame nepracovalo so spájkovačkami či letovacími lampami. Zamestnanci podľa neho dodržiavali prísne bezpečnostné opatrenia.

Plamene boli v pondelok spozorované okolo 18:50 SELČ, čo bolo podľa Eskenaziho hodinu po tom, čo pracovisko opustil posledný lešenár. Televízia BFM TV uviedla, že počas celej stavby lešenia pomerne často na miesto prenikali nepovolané osoby, pričom k takému incidentu došlo aj deň pred požiarom. Úrady ale podľa informácií BFM TV nepovažujú podobný zásah za príliš pravdepodobnú príčinu požiaru, pretože v pondelok večer sa nespustil alarm inštalovaný na lešení. Navyše najrôznejší dobrodruhovia sa väčšinou na strechu Notre-Dame vydávali v noci či nadránom.

Požiarny alarm katedrály sa v pondelok prvýkrát rozozvučal v 18:20 SELČ. Vyšetrovatelia sa snažia pochopiť, prečo bol oheň zaznamenaný, až keď sa tak stalo druhýkrát o viac ako dvadsať minút neskôr.

Pomôcť by mohli zábery z kamery, ktorá mala vytvárať časozberné video rekonštrukcie a ktorá bola na severnej veži katedrály umiestnená tesne pred vypuknutím požiaru. „Robila snímky každých desať minút od 14:00 v pondelok. Na tých fotografiách je vidieť dym. Začína z južnej strany,“ vysvetľoval Reuters predstaviteľ lešenárskej firmy Eskenazi. Zábery boli odovzdané vyšetrovateľom.

Tí už mohli preskúmať niektoré časti Notre-Dame vrátane dvoch veží na čelnej strane katedrály, stále však z bezpečnostných dôvodov nemohli prejsť všetky zákutia hlavnej lode. V snahe odhaliť príčinu ničivého požiaru budú podľa France Info analyzovať všetky kusy dreva a kameňa, ktoré boli ešte na začiatku týždňa súčasťou klenby a strechy gotickej stavby. Na vyšetrovaní sa údajne podieľa okolo päťdesiat policajtov.

VIDEO: Hasenie z vrtuľníka by v Paríži dokonalo pohromu, hovorí slovenský expert

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
39 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #požiar v Notre-Dame