Archeológovia našli pri Luxore rozsiahlu hrobku a nepoškodenú múmiu

Archeológovia uskutočnili v dvoch lokalitách neďaleko mesta Luxor v Egypte dva významné objavy - 3500 rokov starú rozsiahlu hrobku a 3000 rokov starú nepoškodenú múmiu. S odvolaním sa na štvrtkové vyhlásenie egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky o tom píše agentúra DPA.

18.04.2019 20:08
debata (3)

Hrobka z čias 18. dynastie (1550 – 1292 pred n. l.) obsahovala podľa tajomníka Najvyššej rady pre pamiatky Mustafu Wazírího rozsiahle nádvorie – najväčšie, aké bolo zatiaľ v archeologickej lokalite Dirá abú an-Nagá nájdené.

Nekropola Dirá abú an-Nagá, nachádzajúca sa na západnom brehu rieky Níl, je pritom známa množstvom chrámov, ako aj hrobiek aristokratov a vyšších úradníkov.

Egyptskí predstavitelia taktiež počas ceremónie pri príležitosti Dňa svetového kultúrneho dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) odhalili nepoškodenú múmiu. Tá pochádzala z ramzesovského obdobia (1292 – 1069 pred n. l.) a objavili ju v inej archeologickej lokalite pri meste Luxor.

Ako upozorňuje agentúra DPA, egyptskí predstavitelia oznámili v posledných mesiacoch niekoľko dôležitých objavov z obdobia faraónov v nádeji, že sa im podarí opätovne rozbehnúť cestovný ruch, ktorý pre túto arabskú krajinu predstavuje hlavný zdroj príjmov.

Ten sa totiž ešte nedokázal spamätať zo škôd spôsobených nepokojmi a teroristickými útokmi, ktoré nasledovali po zosadení dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt #múmia #vykopávky #hrobka #Luxor