Hodvábna cesta neslúži ako geopolitický nástroj, tvrdí Čína

19.04.2019 10:07
Čína / Hodvábna cesta
Na snímke mapa zobrazujúca Hodvábnu cestu, tiež známu ako stratégiu "Jeden pás, jedna cesta", na Ázijskom finančnom fóre v meste Hong-Kong, 18. január 2016. Autor: ,

Projekt novej Hodvábnej cesty neslúži ako geopolitický nástroj Číny a Peking je otvorený konštruktívnym návrhom, ako reagovať na obavy, ktoré sa v súvislosti s touto globálnou infraštruktúrnou iniciatívou objavujú. Podľa agentúry Reuters to dnes povedal čínsky minister zahraničia Wang I.

V Pekingu sa budúci týždeň uskutoční summit o novej Hodvábnej ceste, ktorého sa zúčastnia vrcholní predstavitelia 37 krajín, vrátane českého prezidenta Miloša Zemana. Kriticky sa na neho naopak pozerajú niektoré krajiny Európskej únie alebo Spojené štáty, ktoré majú obavy z posilňovania čínskeho vplyvu. Tie tvrdia, že netransparentné projekty zaťažia zúčastnené krajiny dlhmi.

Projektom novej Hodvábnej cesty sa Peking snaží zlepšiť vzájomný obchod a zvýšiť investície s väčšinou krajín Ázie i ďalších svetadielov. Prepojiť má Áziu, Európu a Afriku pomocou siete železníc, prístavov a ďalšej infraštruktúry. Inšpiráciou projektu je staroveká a stredoveká trasa, ktorá viedla z východnej Ázie cez strednú Áziu do Stredomoria.

Čínsky minister zahraničia tvrdí, že tento program prináša zúčastneným krajinám výhody. „Nejde o geopolitický nástroj, ale o platformu pre spoluprácu,“ povedal podľa agentúry Reuters. Pripustil tiež, že projekt novej Hodvábnej cesty sa stále vyvíja.

„Nedá sa tam dostať jedným krokom, a tak je nevyhnutné, že bude počas vývoja vzbudzovať určité obavy. Uvítame preto, keď zúčastnené strany prídu s konštruktívnymi návrhmi,“ uviedol.

Na blížiaci sa summit prídu okrem najbližších spojencov Číny, ako sú Rusko alebo Pakistan, aj predstavitelia Rakúska, Švajčiarska a Talianska. Nedávne rozhodnutie Ríma pripojiť sa k iniciatíve novej Hodvábnej cesty sa stretlo so značnou kritikou zo strany Spojených štátov.

Taliansko je prvou krajinou zo skupiny priemyselne najvyspelejších štátov G7, ktorá s Čínou príslušnú dohodu podpísala. Spojené štáty na summit neposielajú žiadnych kľúčových predstaviteľov, zastupovať ich budú len nižšie postavení úradníci.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Čína #Hodvábna cesta #geopolitika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku