Seehofer nesúhlasí s kritizovaním spôsobu vládnutia Orbána

20.04.2019 20:16
Viktor Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán Autor: ,

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer nesúhlasí s kritizovaním spôsobu vládnutia maďarského pravicovo-nacionalistického premiéra Viktora Orbána, hoci uznáva, že "to v niektorých bodoch, napríklad vo svojej kampani proti EÚ, prehnal". Vyjadril sa tak v rozhovore pre sobotňajšie vydanie švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

„Nie som ochotný pochybovať o Orbánovi ako o demokratovi,“ povedal Seehofer. „Nám, politikom v Nemecku, sa to občas tiež stáva. Vždy sa robíme, akoby sme kráčali svetom úplne bez chýb,“ dodal v súvislosti s kritizovanou plagátovou kampaňou Orbánovej vlády pred voľbami do Európskeho parlamentu. Tá bola namierená proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi ako údajnému podporovateľovi nezákonnej migrácie.

Samotný Orbán sa označuje za predstaviteľa „neliberálnej demokracie“, čo napríklad nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier kritizoval ako „protirečenie samo o sebe“.

Zatiaľ čo Brusel sleduje s nevôľou Orbánovo striktné odmietanie utečencov a iných migrantov, obmedzovanie názorovej slobody, ako aj problémy s nezávislosťou maďarského súdnictva a kroky proti mimovládnym organizáciám, európski pravicoví populisti si maďarského premiéra cenia za jeho proticudzineckú politiku, nacionalistickú rétoriku a blízkosť k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, komentovala DPA. Predstavitelia pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ho podľa nej „považujú viac-menej otvorene za vzor“.

Podobne ako Seehoferova Kresťanskosociálna únia Bavorska (CSU), aj Orbánova strana Fidesz patrí do konzervatívnej politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP), jej členstvo však bolo v marci pozastavené.

Seehofer sa v tom istom rozhovore vyjadril aj k aktuálnym nebezpečenstvám, ktorým je vystavené Nemecko. Hoci považuje za nebezpečných aj ľavicových či moslimských extrémistov, „najväčšie obavy“ v ňom vyvolávajú krajní pravičiari.

#Viktor Orbán #Horst Seehofer
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box červený ovál červené ruže

Flower box červený ovál červené ruže

29,99
Kytica pre dievčatko

Kytica pre dievčatko

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk