Seehofer nesúhlasí s kritizovaním spôsobu vládnutia Orbána

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer nesúhlasí s kritizovaním spôsobu vládnutia maďarského pravicovo-nacionalistického premiéra Viktora Orbána, hoci uznáva, že "to v niektorých bodoch, napríklad vo svojej kampani proti EÚ, prehnal". Vyjadril sa tak v rozhovore pre sobotňajšie vydanie švajčiarskeho denníka Neue Zürcher Zeitung, z ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

20.04.2019 20:16
Viktor Orbán Foto: ,
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán
debata (7)

„Nie som ochotný pochybovať o Orbánovi ako o demokratovi,“ povedal Seehofer. „Nám, politikom v Nemecku, sa to občas tiež stáva. Vždy sa robíme, akoby sme kráčali svetom úplne bez chýb,“ dodal v súvislosti s kritizovanou plagátovou kampaňou Orbánovej vlády pred voľbami do Európskeho parlamentu. Tá bola namierená proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi ako údajnému podporovateľovi nezákonnej migrácie.

Samotný Orbán sa označuje za predstaviteľa „neliberálnej demokracie“, čo napríklad nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier kritizoval ako „protirečenie samo o sebe“.

Zatiaľ čo Brusel sleduje s nevôľou Orbánovo striktné odmietanie utečencov a iných migrantov, obmedzovanie názorovej slobody, ako aj problémy s nezávislosťou maďarského súdnictva a kroky proti mimovládnym organizáciám, európski pravicoví populisti si maďarského premiéra cenia za jeho proticudzineckú politiku, nacionalistickú rétoriku a blízkosť k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, komentovala DPA. Predstavitelia pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ho podľa nej „považujú viac-menej otvorene za vzor“.

Podobne ako Seehoferova Kresťanskosociálna únia Bavorska (CSU), aj Orbánova strana Fidesz patrí do konzervatívnej politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP), jej členstvo však bolo v marci pozastavené.

Seehofer sa v tom istom rozhovore vyjadril aj k aktuálnym nebezpečenstvám, ktorým je vystavené Nemecko. Hoci považuje za nebezpečných aj ľavicových či moslimských extrémistov, „najväčšie obavy“ v ňom vyvolávajú krajní pravičiari.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Viktor Orbán #Horst Seehofer