Epicentrum posledného otrasu sa nachádzalo v meste San Julian v provincii Východný Samar, 571 kilometrov juhovýchodne od filipínskej metropoly Manila. Podľa americkej geologickej služby USGS malo zemetrasenie magnitúdu 6,3 a miesto vzniku sa nachádzalo 13 kilometrov východne od mesta Tutubigan v hĺbke 70,2 kilometra.
Zatiaľ sa neobjavili správy o možných škodách či obetiach následkom druhého zemetrasenia.
Po prvom zemetrasení s magnitúdou 6,1, ktoré seizmológovia zaznamenali v pondelok na severe Filipín vrátane hlavného mesta Manila, došlo k poškodeniu budov i letiska a oblasť zostala bez dodávok elektrickej energie.
Filipíny ležia v oblasti tzv. Ohnivého kruhu v Tichom oceáne, v ktorej sa vyskytuje približne 90 percent všetkých zemetrasení na Zemi.
Zem sa triasla aj v Mexiku
Zemetrasenie s magnitúdou 5,4 v južnom Mexiku spôsobilo ešte v pondelok kolísanie budov v hlavnom meste a nakrátko si vynútilo evakuáciu stoviek zamestnancov úradov na centrálnej ulici. Nie sú hlásené žiadne zranenia ani škody, informovala agentúra AP.
Americká geologická služba USGS oznámila, že epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v južnom Mexiku neďaleko hranice štátov Oaxaca a Guerrero, vyše 400 kilometrov do metropoly Mexiko. Vyskytlo sa v hĺbke približne 18 kilometrov.
Hlavné mesto Mexiko je postavené na dne jazera, čo znamená, že obyvatelia často silno cítia aj veľmi vzdialené zemetrasenia. Mestské úrady uviedli, že pondelkové zemetrasenie nebolo natoľko vážne, aby museli spustiť alarm cez amplióny a mobilné telefóny.