Malawi sa stalo prvou krajinou na svete s očkovaním detí proti malárii

Africké Malawi sa stalo prvým štátom na svete s očkovaním detí proti malárii, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Na očkovanie používa jedinú licenciovanú vakcínu proti tejto chorobe šírenej komármi. Hoci vakcína ochráni pred maláriou iba asi tretinu zaočkovaných detí, v prípade nakazenia sa má choroba miernejší priebeh. Malária zabije ročne na celom svete približne pol milióna ľudí, väčšina z toho sú deti v Afrike mladšie ako päť rokov.

23.04.2019 23:16
Vakcína / Malária / Malawi / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (3)

„Nie je to dokonalá vakcína, stále má však potenciál zachrániť desaťtisíce životov,“ uviedol Alister Craig z Liverpoolskej školy tropickej medicíny. Ako pokračoval, očkovanie najohrozenejších detí počas najvyššej sezóny výskytu malárie môže ochrániť tisíce z nich od nakazenia sa chorobou alebo dokonca pred smrťou.

Najväčšou výzvou však podľa neho bude presvedčiť rodičov, aby dali deti opakovane zaočkovať. Predchádzajúce testovania totiž ukázali, že vakcína má iba 30-percentnú efektivitu po štyroch absolvovaných dávkach a ochrana sa časom znižuje. Vedľajšie účinky vakcíny zahŕňajú bolesť, horúčku a kŕče.

Svetová zdravotnícka organizácia plánuje spolu s partnermi podobný program vakcinácie aj v Keni a Ghane. S polu s Malawi by tak malo byť zaočkovaných 360-tisíc detí. Experti však upozorňujú, že očkovacie programy by nemali odkloniť limitované zdroje verejného zdravia od nenákladných a overených nástrojov v boji proti malárii ako sú moskytiéry a postreky proti hmyzu.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Malária #očkovanie #Malawi
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy