Všetky katolícke kostoly na Srí Lanke sú uzatvorené, zatkli ďalších 16 podozrivých

Všetky katolícke kostoly na Srí Lanke dostali príkaz na dočasné uzatvorenie a prerušenie bohoslužieb až dovtedy, kým sa nezlepší bezpečnostná situácia po smrtiacich bombových útokoch. Pre tlačovú agentúru AFP to vo štvrtok povedal miestny vysokopostavený duchovný.

25.04.2019 08:41 , aktualizované: 09:31
Srí Lanka, teroristické útoky Foto: ,
Kresťanský chrám v srílanskom meste Negombo po bombovom útoku.
debata (8)

„Na radu bezpečnostných síl nechávame všetky kostoly uzatvorené. Až do odvolania sa nebudú konať žiadne verejné bohoslužby,“ uviedol nemenovaný cirkevný predstaviteľ.

Podľa srílanských vládnych činiteľov boli už predtým sprísnené bezpečnostné opatrenia v kostoloch v celej krajine.

Séria samovražedných bombových útokov, ktorých cieľom boli tri kostoly – z toho dva katolícke – a tri hotely, si na Veľkonočnú nedeľu vyžiadala v srílanskej metropole Kolombo a dvoch ďalších mestách najmenej 359 mŕtvych a stovky zranených. Kostoly boli v danom čase plné ľudí zúčastňujúcich sa na veľkonočných bohoslužbách.

Zatknutie ďalších 16 podozrivých

Polícia na Srí Lanke zatkla ďalších 16 ľud. Informáciu oznámili vo štvrtok srílanskí predstavitelia, ktorých citovali tlačové agentúry DPA a AP.

Srílanské úrady vo štvrtok v meste Pugoda, približne 35 kilometrov východne od metropoly Kolombo, tiež odpálili na smetisku podozrivý predmet. Nikto pri tom neutrpel zranenia.

Najnovšie zatýkanie znamená, že celkový počet podozrivých vo väzbe stúpol na 76. Pri bezpečnostných operáciách boli zhabané aj vozidlá používané podozrivými.

Miestnym vyšetrovateľom pomáhajú tímy zo Spojených štátov a z medzinárodnej policajnej organizácie Interpol. Tím z USA tvoria agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a príslušníci armády.

Srílanský Úrad civilného letectva (CAA) takisto až do odvolania zakázal používanie dronov a nepilotovaných strojov vo vzdušnom priestore ostrova. Dôvodom je „existujúca bezpečnostná situácia v krajine“. Militanti už aj v minulosti využívali amatérske drony na prepravu výbušnín. Iracké sily dospeli pri likvidácii extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) v severnom Iraku k poznaniu, že drony je ťažké zostreliť. Džihádisti na tieto drony nakladali granáty alebo jednoduché výbušniny a takto útočili na vládne sily.

Žiada odstúpenie

V stredu nariadil srílanský prezident Maithrípála Siriséna dvom vrcholným predstaviteľom, aby odstúpili – reagoval tak na obvinenia, že mu neodovzdali špionážne informácie o možných samovražedných bombových útokoch, ktoré mali predstavitelia k dispozícii už v marci.

Siriséna vyhlásil, že štátny tajomník ministerstva obrany Hémasiri Fernando a generálny inšpektor polície Púdžit Džajasundara neinformovali ani premiéra Ranila Vikramasingheho a jeho kabinet.

Na Srí Lanke platí od pondelkovej polnoci výnimočný stav.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Srí Lanka #kostoly