Európske štáty zastavujú odber znečistenej ruskej ropy

Bielorusko zastavilo dodávky ruskej ropy do Poľska, ktoré ju odmietlo odoberať pre znečistenie organickým chloridom. Informovala o tom bieloruská agentúra Belta. Nákup kontaminovanej suroviny z ropovodu Družba zastavilo Nemecko a podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na dva nemenované zdroje, aj Česká republika. Znečistená ropa by mohla poškodiť rafinérie.

25.04.2019 11:26
debata (50)

„Dostali sme list od poľského prevádzkovateľa (ropovodu Družba), že rafinérie v Poľsku a Nemecku nemôžu prijímať a spracovávať ropu s takými ukazovateľmi,“ povedal agentúre Belta hlavný inžinier spoločnosti Gomeltransneft Andrej Verigo. „Na západe je ropovod od (rafinérie) Mazyr úplne zastavený, kohútiky sú zatvorené.“

Podľa obchodníkov, ktorí sú partnermi niekoľkých popredných európskych spoločností a na ktoré sa v stredu odvolala agentúra Reuters, kolíšu hladiny organického chloridu medzi 150–330 časticami na jeden milión (ppm), zatiaľ čo maximum je podľa normy desať ppm. Zvyčajná úroveň potom je jeden až tri ppm.

Poľské úrady uviedli, že kým sa záležitosť nevysvetlí a pokiaľ nebude vyčistený prepravný systém, bude Poľsko využívať ropu zo svojich zásob. Rafinérske spoločnosť PKN Orlen, ktorá je majiteľom českého Unipetrolu, uviedla, že výroba v rafinérii sa nezastaví, a aspoň zatiaľ ani nebude obmedzená. Firma bude využívať ropu zo Saudskej Arábie, ktorá sa dopravuje po mori do Gdansku a potom do rafinérie v Plocku severozápadne od Varšavy.

Orlen tiež podľa portálu Gazeta.pl pripomenul, že v súčasnosti takmer polovica ropy, ktorú odoberá, pochádza odinakiaľ než z Ruska. Okrem Saudskej Arábie nakupuje surovinu z Nórska, Angoly a Nigérie.

Reuters uviedol, že dovoz surovej ropy z Ruska prostredníctvom kľúčového ropovodu zastavilo aj Nemecko. Ruská ropa na Ukrajinu cez Bielorusko podľa informácií agentúry Belta naďalej tečie bez obmedzenia. Gomeltransneft dnes uviedla, že na Slovensko a do Maďarska sa znečistená ropa dostane za štyri až päť dní.

Hovorkyňa českého štátneho prevádzkovateľa ropovodov Mero Radomíra Doležalová dnes dopoludnia povedala, že ropa nižšej kvality zatiaľ na územie Českej republiky nedorazila, preprava sa podľa nej uskutočňuje podľa pôvodného plánu. „Rozhodnutie o ďalšom postupe prináleží spoločnosti Unipetrol, pre ktorú je ropa prepravovaná,“ ​​dodala.

Hovorca Unipetrolu Pavel Kaidl dnes odkázal na svoje stredajšie vyjadrenie. „O probléme sme boli informovaní. Teraz čakáme na kompletnú správu a potom rozhodneme o ďalších krokoch,“ uviedol v stredu. Unipetrol patrí poľskej PKN Orlen.

Organický chlorid sa používa na zvýšenie produkcie ropy. Pred transportom je ale potrebné ho od ropy oddeliť, pretože môže poškodiť rafinérie. Ruské ministerstvo energetiky oznámilo, že monopolný prevádzkovateľ ropovodov Transneft sa snaží problém odstrániť čo najskôr. Dnes sa pre problémy so znečistenou ropou zídu podľa zdrojov Reuters aj zástupcovia ruskej vlády.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Rusko #znečistenie #bielorusko #ropovod Družba