Kim dorazil na ceremóniu do parku pri ústredí Pacifickej flotily s približne dvojhodinovým meškaním, informuje tlačová agentúra AP. Vodca KĽDR sa pri pamätníku poklonil, zatiaľ čo vojenská kapela zahrala niekoľko skladieb vrátane severokórejskej štátnej hymny. Kim následne odcestoval svojím súkromným obrneným vlakom do vlasti.
Putin po štvrtkovom summite s Kimom naznačil, že by mohol zohrať väčšiu úlohu pri prelomení patovej situácie týkajúcej sa nátlaku USA na denuklearizáciu Kórejského polostrova a Kimových požiadaviek na stiahnutie sankcií voči jeho krajine.
Šéf Kremľa dodal, že by bol ochotný poskytnúť USA detaily o svojom rokovaní s Kimom, a indikoval, že Kim je ochotný vzdať sa jadrových zbraní, ale iba vtedy, ak dostane pevné bezpečnostné záruky podporené medzinárodnou dohodou.
Kim skritizoval Washington za zaujatie „jednostranného postoja v zlej viere“ na februárovom summite, ktorý absolvoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom vo vietnamskom hlavnom meste Hanoj. Severokórejská tlačová agentúra KCNA označila prístup USA za príčinu vzniknutého diplomatického patu.
Kim zároveň Putinovi povedal, že situácia na Kórejskom polostrove dosiahla „kritický bod“ a to, či dôjde k návratu k napätým vzťahom, závisí „výlučne od budúceho postoja Spojených štátov“. Putin vyzdvihol Kimove diplomatické iniciatívy zamerané na stabilizáciu aktuálnej situácie a prijal jeho pozvanie do KĽDR „vo vhodnom čase“.
Ruský prezident po summite odcestoval na dvojdňovú návštevu Číny, kde bude podľa vlastného vyjadrenia informovať tamojšie vedenie o výsledkoch svojho stretnutia so severokórejským vodcom.