K ruskému kozmodrómu Vostočnyj sa blíži stepný požiar

26.04.2019 11:50

K ruskému kozmodrómu Vostočnyj sa nebezpečne blíži stepný požiar, ktorý vznikol pri neopatrnom pálení trávy. Informujú o tom ruské médiá. Raketové centrum budované postupne na Ďalekom východe neďaleko čínskych hraníc zatiaľ podľa hasičov bezprostredne ohrozené nie je, oheň sa ale zatiaľ nepodarilo uhasiť.

Plamene sa šíria od mestečka Ciolkovskij a zasahujú oblasť vzdialenú asi štyri kilometre od kozmodrómu, uvádza agentúra TASS. S požiarom bojuje niekoľko desiatok hasičov s technikou, situácia je vraj pod kontrolou, avšak step stále horí.

Rusko začalo s výstavbou nového kozmodrómu pred deviatimi rokmi a prvá raketa z Vostočného odštartovala v roku 2016. Ide o prvý ruský národný civilný kozmodróm, ktorý má Moskve zabezpečiť nezávislý prístup do vesmíru. Známy Bajkonur sa po rozpade ZSSR ocitol na území samostatného Kazachstanu a Rusko si ho prenajíma. Od roku 2023 by z Vostočného mali začať štartovať pilotované lety.

Nebezpečenstvu požiarov je podľa ruských meteorológov vystavená aj európska časť krajiny z dôvodov abnormálne vysokých teplôt. V hlavnom meste Moskve bola dnes vyhlásená zvýšená požiarna pohotovosť, teploty dosahujú na toto obdobie rekordných 24 stupňov Celzia.

#Rusko #požiar #kozmodróm #Vostočnyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku