Pri policajnej razii na Srí Lanke došlo k výbuchom, zahynulo 15 ľudí vrátane detí

Celkovo 15 ľudí vrátane šiestich detí prišlo o život po tom, ako počas razie srílanských bezpečnostných zložiek došlo k prestrelke s militantmi prepojenými na nedeľné útoky, pričom traja samovražední atentátnici sa vyhodili do vzduchu. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestnu políciu.

27.04.2019 08:24 , aktualizované: 18:29
debata (10)

Policajné komando spolu s armádou obkľúčili v piatok neskoro večer istý dom v meste Sammanthurai, 360 kilometrov východne od metropoly Kolombo v súvislosti s vyšetrovaním nedeľňajších samovražedných útokov.

Militanti na policajtov začali strieľať a čoskoro nasledovali tri výbuchy, ktoré v dome zabili tri ženy a šesť detí. Polícia predpokladá, že výbuchy spôsobili traja samovražední atentátnici.

Telá ďalších troch predpokladaných bombových atentátnikov našli mimo domu, uviedla polícia. Pri krížovej paľbe zahynul aj jeden civilista.

K prestrelke došlo niekoľko hodín po tom, ako bezpečnostné zložky uskutočnili raziu na mieste, kde podľa nich islamistickí radikáli vyhotovili videozáznam, na ktorých sú páchatelia atentátov prisahajúci vernosť vodcovi IS abú Bakrovi Baghdádímu.

Polícia uviedla, že našla vlajku IS a uniformy podobné tým, ktoré mali na sebe vo videu ôsmi militanti predtým, ako začali nedeľné útoky na tri luxusné hotely a tri kostoly, pri ktorých zahynulo 253 ľudí.

Prežila žena a dieťa

Silnú explóziu sa podarilo prežiť jednej žene a dieťaťu. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na policajného hovorcu Ruwana Gunasekaru.

Hovorca v sobotu povedal, že žena a dievča majú kritické zranenia a liečia ich v neďalekej nemocnici v okrese Ampara.

Prezident zakáže dve extrémistické skupiny

Srílanský prezident Maithrípála Siriséna oznámil, že zakáže činnosť dvoch extrémistických skupín, ktoré môžu mať spojenie s útokmi. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Islamistické skupiny Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ) a Spoločenstvá abrahámovského náboženstva (JMI) budú zakázané na základe prezidentského nariadenia, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie hlavy štátu. Podľa prezidentovho hovorcu tento krok vláde umožňuje zhabať akýkoľvek majetok patriaci týmto dvom organizáciám.

Úrady v pondelok potvrdili, že údajný vodca skupiny NTJ zahynul počas jedného z koordinovaných samovražedných bombových útokov.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #obete #výbuchy #Srí Lanka