Zelenskyj prejavil ochotu viesť rozhovory s Ruskom

28.04.2019 13:36
Ukrajina / voľby / prezident
Na snímke novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Autor: ,

Novozvolený ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prejavil v nedeľu ochotu rokovať s Ruskom o situácii vo východnej časti Ukrajiny, informovala agentúra DPA. Ruský prezident Vladimir Putin možné rozhovory pripustil v sobotu.

„Dúfam, že Rusko ukáže dôkazy o svojej otvorenosti smerom k znižovaniu napätia na najbližšom stretnutí v normandskom formáte,“ povedal Zelenskyj. „Znova by som chcel povedať, že som pripravený na rokovania,“ dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu povedal, že v prípade stretnutia by so Zelenským mali hovoriť o tom, ako ukončiť konflikt Kyjeva s proruskými separatistami na juhovýchode Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli Putin, ukrajinský prezident Petro Porošenko, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Úlohou tzv. normandskej štvorky je implementácia mierovej dohody z Minska z roku 2015 ohľadom ukončenia konfliktu na Ukrajine.

#Vladimir Putin #Volodymyr Zelenskyj
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku