Kostoly na Srí Lanke boli po útokoch zatvorené, ľudia si omšu vypočuli v televízii

Väčšina katolíckych a ďalších kresťanských kostolov na Srí Lanke v nedeľu z bezpečnostných dôvodov zrušila omše. Opatrenie nasledovalo týždeň po sérii bombových útokov, ktoré si na Veľkonočnú nedeľu vyžiadali vyše 250 mŕtvych vrátane zahraničných turistov, napísala tlačová agentúra DPA.

28.04.2019 14:27
Srí Lanka / výbuch Foto: ,
Na snímke miestni obyvatelia a policajné zložky, ktorí sa zhromaždili na mieste výbuchu pred kostolom sv. Antona v srílanskom hlavnom meste Kolombo 21. apríla 2019
1

Hlava katolíckej cirkvi na Srí Lanke kardinál Malcolm Ranjith celebroval omšu určenú výlučne pre duchovných, ale zariadil, aby ju vysielali naživo na televíznych a rozhlasových staniciach.

Srílanský premiér Ranil Vikramasinghe sa v nedeľu zaviazal, že bude tvrdo zasahovať proti cudzincom s vypršanou platnosťou víz, a vyhlásil, že úrady ich deportujú, ak sa v krajine zdržia dlhšie, než majú povolené.

Z bombových útokov na Veľkonočnú nedeľu sú obviňované dve miestne extrémistické skupiny s napojením na zahraničie a srílanské tajné služby sú presvedčené, že militantov podieľajúcich sa na útokoch vycvičili práve cudzinci.

Premiér Vikramasinghe uviedol vo vyhlásení, že ozbrojené sily a polícia pokračujú v pátraní po ďalších zbraniach a výbušninách a zatýkajú osoby napojené na veľkonočné bombové útoky v troch kostoloch, troch luxusných hoteloch a na dvoch ďalších miestach ostrovnej krajiny.

Úrady obviňujú z tohto násilia dve islamistické skupiny: Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ) a Spoločenstvá abrahámovského náboženstva (JMI). Tie budú zakázané na základe prezidentského nariadenia, ako v sobotu vo vyhlásení uviedla kancelária hlavy štátu. Podľa hovorcu prezidenta Maithrípálu Sirisénu tento krok vláde umožňuje zhabať akýkoľvek majetok patriaci týmto dvom organizáciám.

Medzitým sa k útokom prihlásila teroristická organizácia Islamský štát (IS), pričom zverejnila videozáznam, v ktorom vystupuje vodca NTJ Zahrán Haším. Ten bol podľa piatkového vyhlásenia srílanského prezidenta Sirisénu počas útokov usmrtený.

Na Srí Lanke, krajine na ostrove Cejlón v Indickom oceáne, platia prísne bezpečnostné opatrenia.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #kostol #Srí Lanka #omša