Povodne a zosuvy pôdy na Sumatre zabili viac než 30 ľudí

Na najmenej 31 mŕtvych a 13 nezvestných stúpla v pondelok bilancia obetí povodní a zosuvov pôdy na indonézskom ostrove Sumatra. Tisíce ďalších ľudí prišli o strechu nad hlavou, informovala agentúra AP.

29.04.2019 11:26
Indonézia / povodne / Sumatra / Foto: ,
Na snímke obyvatelia indonézskej provincie Bengkulu, ktorú v posledných dňoch zasiahli rozsiahle povodne a zosuvy pôdy
debata

Zosuvy pôdy a povodne v juhozápadnej časti Sumatra nasledovali po niekoľkodňových výdatných dažďoch. Extrémne počasie postihlo deväť okresov alebo miest v provincii Bengkulu, kde bolo evakuovaných približne 12 000 ľudí.

Poškodené sú stovky budov, mostov a ciest, celkový rozsah škôd však zatiaľ nie je známy, keďže niektoré oblasti sú stále odrezané od sveta. Úrady v Begkulu hlásia iba počas uplynulého víkendu 29 obetí – najmä v dôsledku zosuvov pôdy – a pátrajú po 13 nezvestných.

Záplavy v niektorých častiach indonézskej metropoly Jakarta počas minulého týždňa spôsobili smrť dvoch ľudí a vyše 2000 donútili opustiť domovy.

Do pátracích a záchranných prác sa zapojili tisíce ľudí. Distribúciu pomoci ale sťažujú výpadky elektrickej energie, neprístupné cesty a veľké vzdialenosti medzi rôznymi oblasťami postihnutými katastrofami.

Indonézsky národný úrad civilnej ochrany varoval pred rizikom ďalších povodní a zosuvov, pokiaľ by prudké dažde pokračovali.

Obyvateľom navyše hrozí taktiež „druhotná pohroma“ v podobe kožných chorôb či akútnych respiračných infekcií v dôsledku zlej hygieny a nedostatku čistej vody.

Povodne a zosuvy sú v Indonézii bežným javom, obzvlášť počas monzúnového obdobia, ktoré v tejto krajine trvá od októbra do apríla.

debata chyba
Viac na túto tému: #povodne #indonézia #Sumatra #Zosuvy pôdy