Japonský cisár Akihito abdikoval, v krajine vládol 30 rokov

Japonský cisár Akihito v utorok oficiálne abdikoval. V krajine vládol 30 rokov. Je prvým japonským monarchom za viac ako 200 rokov, ktorý sa vzdal trónu, informoval spravodajský server BBC.

, , 30.04.2019 06:46, aktualizované: 11:20
Japonsko, abdikácia, cisár Akihito, Naruhito Foto: ,
Japonský cisár Akihito (napravo) po 30 rokoch abdikuje, trón prenechá synovi Naruhitovi (naľavo).
debata (1)

Akihito (85) oznámil svoju abdikáciu na slávnostnom obrade v cisárskom paláci v Tokiu. Predtým navštívil svätyňu, aby o svojom odchode z trónu povedal šintoistickým bohom a neskôr aj členom cisárskej rodiny a čelným vládnym predstaviteľom.

Na hlavnom abdikačnom rituáli v cisárskom paláci uviedol, že 30 rokov si plnil svoje panovnícke povinnosti s „hlbokým rešpektom a láskou k ľuďom“. „Bolo to veľké požehnanie,“ uviedol podľa agentúry AFP v krátkom prejave. Srdečne tiež poďakoval Japoncom, ktorí ho akceptovali a podporovali ako symbol štátu.

Premiér Šinzó Abe poďakoval Akihitovi, že si „plnil povinnosti ako symbol Japonska“ a ocenil cisársky pár, že dával japonskému ľudu „odvahu a nádej“.

Cisárom sa stal 7. januára 1989 po úmrtí svojho otca cisára Hirohita. Akihitova éra je známa ako Heisei, čo v preklade znamená „všadeprítomný mi­er“.

Akihito si ako prvý zobral manželku neurodzeného pôvodu Mičiko a čiastočne prispôsobil svoj život západnému štýlu. Spolu s Mičiko majú tri deti, dvoch synov a dcéru, ktorá po svadbe s neurodzeným človekom opustila palác.

Cisár v netradičnom príhovore k národu v auguste 2016 naznačil želanie abdikovať. Zdôvodnil to obavami, že jeho vek a zdravotný stav môžu začať obmedzovať jeho schopnosť plniť si povinnosti.

Japonský parlament 9. júna 2017 vyplnil želanie cisára Akihita a schválil návrh zákona umožňujúci monarchovi abdikovať. Zákon o abdikácii platí len pre Akihita a nasledovníkom neumožní, aby jeho príklad nasledovali.

Na chryzantémovom tróne nahradí Akihita od 1. mája jeho najstarší syn, korunný princ Naruhito (59). Akihito vo svojom abdikačnej reči vyslovil želanie, aby sa Japonsko a celý svet v čase panovania jeho syna tešili z mieru a prosperity.

Japonsko zverejnilo začiatkom apríla aj názov novej cisárskej éry, ktorá sa začína po abdikácii Akihita. Volá sa Reiwa, čo znamená „poriadok a harmónia“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #cisár Akihito #abdikácia
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy