Britský parlament schválil vyhlásenie stavu klimatickej núdze

02.05.2019 09:54
Veľká Británia / Klimatická zmena /
Ilustračné foto Autor: ,

Britský parlament v stredu ako vôbec prvý na svete vyhlásil núdzový stav, ktorý má umožniť prijatie opatrení proti klimatickým zmenám. Informovala o tom agentúra AFP.

Vyhlásenie stavu núdze má len symbolický charakter a nebude mať priame dôsledky na politiku britskej vlády. Opatrenie bolo schválené po 11-dňových klimatických protestoch, v rámci ktorých sa aktivisti pokúšali blokovať frekventované lokality v centre Londýna.

Poslanci odhlasovali núdzový stav na podnet opozičnej Labouristickej strany. Jej líder Jeremy Corbyn po rozhodnutí parlamentu vyzval na prijatie „rýchlych a razantných“ opatrení proti globálnemu otepľovaniu.

„Vďaka tlaku Labouristickej strany sa Spojené kráľovstvo stalo prvou krajinou sveta, ktorá vyhlásila environmentálny a klimatický núdzový stav. Nastal čas na reálne kroky pritom zmene klímy,“ napísali labouristi na svojom twitterovom účte.

Corbyn vyjadril nádej, že rozhodnutie britského parlamentu spustí sériu podobných krokov v ďalších krajinách sveta.

Skupina Extinction Rebellion, ktorá organizovala londýnske protesty vyhlásenie stavu núdze privítala s tým, že ide o prvý krok k uznaniu naliehavosti súčasných klimatických a ekologických problémov. Podľa nej sa tým zvýši tlak na britských politikov, aby v tomto smere schválili rázne opatrenia.

Extinction Rebellion požaduje, aby sa boj proti zmene klímy stal hlavnou prioritou britskej vlády.

Jedenásťdňové protesty v Londýne sa oficiálne skončili minulý týždeň. Metropolitná polícia počas nich zatkla vyše 1000 ľudí, z ktorých desiatky boli aj obvinené.

#Veľká Británia #klimatické zmeny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku