Novým vrchným spojeneckých síl NATO v Európe je americký generál Tod Wolters

03.05.2019 13:27
Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (na archívnej snímke) označil post veliteľa spojeneckých síl v Európe za jednu z "najnáročnejších a najvýznamnejších vojenských pozícií na svete". Autor: ,

Novým vrchným spojeneckých síl NATO v Európe (SACEUR) sa v piatok stal americký generál Tod Wolters. Vo funkcii nahradil svojho krajana generála Curtisa Scaparrottiho, ktorý na poste pôsobil od mája 2016. Informovala o tom agentúra DPA.

Slávnostný ceremoniál prevzatia velenia sa uskutočnil vo vojenskom veliteľstve NATO v juhobelgickom meste Mons. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo svojom vystúpení označil post veliteľa spojeneckých síl v Európe za jednu z „najnáročnejších a najvýznamnejších vojenských pozícií na svete“.

Generál Wolters je bývalým pilotom, ktorý v minulosti slúžil v Afganistane aj Iraku. Doteraz velil Letectvu Spojených štátov v Európe (USAFE) a bol zodpovedný aj za protivzdušnú a protiraketovú obranu všetkých 29 členských štátov NATO.

Jeho nomináciu na pozíciou SACEUR schválila v marci Severoatlantická rada, najvyšší rozhodovací a konzultačný orgán NATO, a následne ju odobril aj Senát USA. Predpokladá sa, že Wolters v nej zotrvá dva až tri roky. Vrchným veliteľom síl NATO v Európe bol doposiaľ vždy dôstojník amrády USA.

Už vo štvrtok Wolters prevzal od Scaparrottiho funkciu veliteľa amerických síl v Európe.

#NATO #Tod Wolters
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku