Irán porušil zákaz trestu smrti pre neplnoleté osoby

03.05.2019 16:41

Irán porušil celosvetový zákaz trestu smrti pre neplnoleté osoby, keď popravil dvoch 17-ročných mladíkov. V piatok to vyhlásila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Píše o tom tlačová agentúra DPA.

„Som zdesená,“ vyhlásila vysoká komisárka na margo popravy dvoch tínedžerov a dodala, že „zákaz popráv neplnoletých delikventov je absolútny“.

Bacheletová poukázala na záväzky Teheránu, ktorý je signatárom Medzinárodnej konvencie občianskych a politických práv (ICCPR) a členom Výboru OSN pre práva dieťaťa (CRC).

Popravení mladíci boli odsúdení za lúpež a znásilnenie, pričom zadržaní boli ešte ako 15-roční. Jeden z nich navštevoval špeciálnu školu.

Vysoká komisárka OSN tiež podotkla, že súdne procesy nad oboma mladíkmi nespĺňali medzinárodné normy spravodlivého súdneho konania. Poukázala pritom na správy o tom, že odsúdení nemali dostatočný prístup k obhajcom, boli bičovaní a nútení k priznaniam.

Bacheletová podobným spôsobom minulý mesiac odsúdila aj Saudskú Arábiu za masovú popravu 37 mužov, z ktorých minimálne traja boli v čase vynesenia rozsudku neplnoletí.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#trest smrti #Irán
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku